Skandinávský styl bydlení je synonymem nestárnoucí jednoduchosti

Gynex

Reklama

Svou domácnost můžete zpestřit mnohými způsoby. Buďto můžete vymalovat, nebo ji zařídit ve zcela novém stylu. Pojďme se chopit druhého zmíněného. Je libo skandinávský styl bydlení? Ten se stal v uplynulých letech velkým hitem. Důvodem toho není jen pojetí interiéru, ale obecně postoj k životu, který představuje. Mluvíme o stylu, který vám má pomoct vyčistit si hlavu od všeho kolem. Přesně v tomto duchu ho seveřané zakládali.

Chce to hlavně hodně světla

Pokud bychom měli skandinávský styl bydlení definovat jedním slovem, zmíníme světlo. Jestliže jste v minulosti navštívili některou ze severských zemí, pak víte, že právě světlo je to, co zde chybí. Seveřané si proto dali za cíl vnést ho co nejvíce do interiéru. Proto se skandinávské bydlení nese ve znamení otevřeného prostoru, eliminace tmavých zákoutí, velkých oken a světlých odstínů barev.

Při vytváření bydlení v tomto stylu klaďte velký důraz na to, abyste anulovali tmavé barvy. Jsou pohlcovačem světla. Abyste se vyvarovali zmiňovaným temnějším zákoutím, zakomponujte do příbytku hodně zrcadel, která navíc opticky zvětší vaši domácnost (to je příjemný vedlejší efekt, nemyslíte?).

Záclony ponechte stranou

Věděli jste, že seveřané nepoužívají záclony? Opět mluvíme o pohlcovači světla, proto se mu snaží vyvarovat. Pokud se však v domácnosti bez záclon necítíte dobře, doporučujeme pořídit si alespoň krátké modely. Trváte-li přece jenom na těch dlouhých, zvolte co nejvíce průsvitné alternativy. Zatemňovací, husté závěsy nemají ve skandinávském domově místo.

I když to zatím vypadá, že tento styl domu je velmi strohý a možná až nudný, není tomu tak. Sice se nese v minimalistickém pojetí, na druhou stranu i minimalismus může být plný zajímavých detailů. Vsaďte proto na přírodní materiály, kterými osvěžíte jinak světle zařízenou domácnost. Pokud vás bílá barva už omrzela, nebojte se mentolového odstínu nebo podobných světlejších tónů barev. Nejsou tabu, jak si řada lidí myslí.

Sklo se dostává do popředí

Jak již bylo zmíněno, prim hrají přírodní materiály (pozor, na náhražky se nehraje). Nemluvíme však jen o dřevě nebo kůži či kožešině, ale také o sklu, které se dostává do popředí. Kromě zmiňovaných zrcadel stojí za zvážení investice do čirých, skleněných váz, jež budou různých geometrických tvarů a do kterých naaranžujete umělé či suché květiny.

Skandinávský styl domu s sebou nese také skleněné dózy nebo krabičky, jež dokonale poslouží třeba na nejrůznější drobnosti. A abychom nezapomněli – vsadit můžete i na kov. Ať už si pořídíte kovové drátěné mísy nebo svícny z kovu, bude to trefa do černého. Také stolní nebo stojací lampy mohou být dobrou cestou k tomu, jak tento materiál zakomponovat do vašeho domova. V každém případě kovové doplňky dodají interiéru jistý šmrnc!

Tip: Víte, jaké pokojové rostliny vnesou do vašeho domu štěstí a peníze? My to víme a rádi vám poradíme.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama