Musíte se s dítětem učit doma? Pár rad, které vám zajisté pomohou s tímto úkolem

Gynex

Reklama

Letošní situace s povinnou školní docházkou a domácím učením dokáže zavařit nejednomu z rodičů a bývá to právě žena, která se musí o dodržování školních povinností postarat a své ratolesti pohlídat. Je to ale boj, při němž se vám vyplatí opravdu každá cenná rada.

Pokud se tahle nepříjemná situace týká i vás, možná z toho máte hlavu v kýblu. Zkombinovat práci, starost o rodinu a ještě k tomu najít čas, abyste se mohla věnovat učení s dětmi? To není jen tak. Pojďme se nyní společně podívat, co by vám mohlo tuhle nelehkou situaci usnadnit.

Dejte prostor online a interaktivní výuce

Je pravda, že mobily a počítače děti mají v rukou téměř neustále a jakékoliv učení, či produktivní čas strávený u techniky, je spíš výjimkou, nebo dokonce náhodou.

Rodiče tak pochopitelně proti výuce za použití online médií mají své výhrady. Jenže to by mohla být i velká chyba. Jednou skvělou vlastností je, že vám napomohou učebnímu procesu, aniž byste musela nad dětmi dohlížet. Úkol zkrátka musí udělat a ukázat, stejně jako by jej psali děti na papíře.

O to důležitějším aspektem takové výchovy je fakt, že se při ní děti zároveň učí pracovat s moderními technologiemi, vyhledávat informace a data online a pracovat se zdroji na internetu. Všechny tyto vlastnosti a schopnosti jsou přitom žádané i ve většině lukrativních pracovních míst a děti tak se víceméně učí minimálně dvojici dovedností „jednou ranou“.

Nesnažte se zastoupit učitele, zkrátka jen pomáhejte držet směr

Zastupovat učitele a tlačit na kázeň a podobné aspekty je u domácí výuky dětí a mládeže zbytečné. Ptáte se proč? Protože zde chybí pochopitelný respekt. Slušně vychované děti si vůči zcela neznámé osobě v podobě učitele nedovolí žádné průpovídky a odmlouvání.

S tím se ale nesetkáte v rámci domácnosti, kde se mezi sebou stále baví dvojice spolubydlících, přičemž děti nemají zdaleka takový respekt a odstup jako by se slušelo v případě učitele. Snažte se tak dítě držet stále při učení, kdykoliv je to potřeba, ale nesnažte se doma suplovat roli učitele.

V klidu domova se učí nejlépe i nejhůř

To možná znáte i díky tomu, že mnohé matky mají to štěstí pracovat z domova. Home office je úžasná věc co přináší větší pohodlí, ale také mnohem obtížnější odhodlání k práci. Stejnou situaci nyní prožívají i mnohé děti, které jsou teď nuceni v domácím prostředí vykonávat školní docházku.

Pomoci jim můžete například tak, že je nenecháte dělat školní záležitosti v obývacím pokoji či jejich vlastním pokojíčku. Proč? Protože dané prostředí na nás i děti působí tak, že se uvolníme a přestaneme myslet na pracovní záležitosti.

Přesuňte si tak děti raději do kuchyně, kde s nimi můžete být, v pořádku komunikovat a po očku sledovat, a to vše zároveň s faktem, že nejsou v prostředí, kde jsou zvyklí takříkajíc „hodit nohy na stůl a odpočívat“.

Tip: Přečtěte si také, jak na domácí učení s dětmi

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama