Jste upjatí? Máme tipy na to, jak být více spontánní

Zdroj: Unsplash.com

Gynex

Reklama

Současná doba spontánnosti příliš nepřeje. Vše se děje strašně rychle, hekticky a uspěchaně. Naše diáře jsou plné k prasknutí, a co si nenapíšeme, na to velmi rychle zapomeneme. Bohužel – tohle nekonečné plánování je často spíše na škodu než k užitku. Pokud tedy plánujete každou hloupost a chcete s tím přestat, máme pro vás pár tipů, jak být více spontánní.

Mnoho plánování škodí

Zkuste si vzpomenout na vaši poslední dovolenou nebo celodenní výlet. Dělali jste každý den něco jiného – podle toho, na co jste měli zrovna náladu? Nebo byla vaše dovolená naplánovaná do puntíku? Měli jste vymyšlené, do které kavárny si zajdete na kávu, které památky musíte vidět, ale taky to, na která místa nepůjdete, protože je tam příliš lidí?

Pak se nemůžete divit, že si dovolenou třeba ani neužijete. Plánování je důležité – není ale lepší jít k moři, protože prostě chcete plavat? A ne proto, že to máte dnes v plánu, ačkoliv byste ve skutečnosti raději šli na procházku do města? Pokud chcete být spontánnější a akčnější, nemůžete se změnit ze dne na den. Po malých krůčcích to však půjde.

Zdroj: Unsplash.com

Buďte zvědaví a vzrušení

Když se jednou za čas rozhodnete udělat něco, co jste neměli v plánu, je velká pravděpodobnost, že vás zaplaví kombinace pocitů, na které nejste zvyklí – novosti a překvapení, nemluvě o vzrušení, zvědavosti, adrenalinu a dobrodružství. V mozku se začne uvolňovat dopamin, zdroj oné zvědavosti. Zkuste se někdy pustit do něčeho, co vám třeba nedává racionální smysl.

Tip: Přečtěte si také, jakými aktivitami podpoříte svou duševní pohodu.

Stačí maličkosti

Pro každého znamená spontánnost něco jiného – všichni se však shodnou na tom, že jde o vybočení z běžného života a dělání něco nevšedního. Nebojte se být spontánní, může vám být jedno, co si myslí lidi kolem vás. Spousty informací a povinností nás deformují. Místo otevřenosti se před novými věcmi spíše uzavíráme. Máme strach z kritiky, ale i ostudy. Tyto problémy často souvisejí s nízkým sebevědomím. Všechny obavy hoďte za hlavu a běžte do toho, co jste nikdy nezkusili.

Nemusí jít zrovna o skok z letadla, ale klidně jen dovolenou bez plánů. Nebo se můžete učit na bruslích, pokud to ještě neumíte. Nebo se v dešti proběhněte po zahradě. Stačí maličkosti, aby se v našich tělech rozšířil pocit štěstí. Důležité je nebát se nových výzev. Možná si myslíte, že kurz vaření není nic pro vás. Co když ale zrovna tam potkáte nové přátele, s nimiž si budete rozumět? Nezavrhujte vše s myšlenkou, že jde o blbost.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama