Jarní únava jako problém

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Každý z nás občas zažívá chvíle bez energie – chvíle, kdy na vás padne v průběhu dne neskutečná jarní únava a vy nejste schopna vůbec ničeho. Jediné, co chcete, je lehnout si a odpočívat. Existuje však hned několik způsobů, které vám proti vašemu vyčerpání (srovnatelnému s jarní únavou) pomohou. 

Vlažná sprcha po ránu

Máte ráno problém se vstáváním, jste ospalá a potřebujete kávu, jinak se během následujících dvou hodin neproberete? Pak zkuste do své ranní rutiny zahrnout také vlažnou (pokud snesete, tak i studenou) sprchu. Uvidíte, že už po pár vteřinách ucítíte, jak jste se probrala. Studená sprcha má mimo jiné také pozitivní vliv na váš krevní oběh. Pokud máte na zahradě bazén, je právě nyní ideální čas na to, abyste si do něj skočila ještě před tím, než vyrazíte do práce.

Nezapomínejte na jídelníček

Pravidelná a vyvážená strava je základ, to vám jistě nikdo opakovat nemusí. Vhodná strava vám dodá energii a eliminuje pravděpodobnost vašeho každodenního vyčerpání. Jezte stravu obsahující vitamíny a tělu prospěšné látky. Nezapomínejte na snídani, i kdyby měla být menší. Uvidíte, že vám dodá potřebnou energii. Do práce s sebou noste sušené ovoce, oříšky a další drobnosti, které vám dodají energii. Na únavu zabírá také hořčík, který můžete užívat v podobě potravinových doplňků.

Energii vám mohou dodat tyto potraviny: jablka, špenát, rukola, batáty, mandle, vejce, jogurt, chilli, banány, pomeranče a hořká čokoláda.

Jarní únava a dostatečný spánek

Pokud dobře spíte v noci, je menší pravděpodobnost, že na vás přijde únava během dne. Je velmi důležité dopřát svému tělu dostatečně dlouhý a kvalitní spánek. Toho můžete dosáhnout hned několika způsoby. Alespoň hodinu před tím, než půjdete spát, přestaňte koukat do všech obrazovek. Sledováním modrého světla dochází k potlačení tvorby melatoninu, což je hormon, který má na spánek opravdu velký vliv. Snažte se spát v co největší tmě, ale i mírném chladu. Dobrý vliv na spánek má například levandule. Můžete si koupit levandulovou vodu, s ní poprašte polštář a jděte si lehnout.

Pijte hodně vody a jarní únava nebude tak silná

Pravidelný pitný režim je důležitý – ideální je pít čistou vodu, případně bylinkové čaje. Pozor si dávejte u kávy a alkoholu, které se do tohoto příjmu nepočítají. Pokud vám s usínáním pomáhá sklenička vína, děláte chybu. Většina lidí sice po alkoholu usne rychleji, kvalita spánku je však rozdílná od toho, kdy v sobě alkohol nemáte. I když budete spát celou noc, následující den budete unavení. 

Hýbejte se

Když jste unavená, určitě nemáte chuť na to, abyste se šla hýbat. Zkuste ale tuto nechuť alespoň jednou překonat a vyrazte ven na procházku, případně si běžte zaběhat. Při pohybu se začne vyplavovat endorfin, což je hormon, který vás nakopne přívalem dobré energie. Uvidíte, že vás jarní únava opustí.

Odpočívejte – a to dostatečně

Současná doba je plná shonu, termínů a uzávěrek. I proto máme celé dny spoustu práce a zapomínáme na důležitou součást našich životů – a to na odpočinek. Pokud chcete podávat co nejlepší výkony a nebýt non stop unavená, musíte umět odpočívat. A to nejen v noci, během spánku, ale i během dne. 

Jakými způsoby bojujete proti každodenní únavě vy? Co děláte pro to, abyste byla ve formě?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama