Jak na budování návyků? Hlavně postupně!

Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Naše návyky ovlivňují to, kam se posuneme nejen při studiu či ve sportu, ale také v práci. V neposlední řadě ovlivňují také naše zdraví. Vybudování správných návyků však není jednoduché – a to ani přes to, že všude kolem vás jsou různá doporučení, ale i „zaručené“ návody. Víte, co dělat, ale i jak to dělat. Přesto jste ještě nezačali. A proč? A co s tím můžete udělat?

Velmi často stojí za selháním nedostatečná motivace, ale také nereálná očekávání. Nemůžete si říct, že budete běhat deset kilometrů denně, když jste nikdy neběhali. Místo toho začínejte postupně. A tento princip použijte u všech návyků, které chcete začlenit do svého života. Pomalu a postupně. Nikdy nechoďte do extrémů, jinak nemáte šanci vydržet. To, jak můžete začlenit své nové návyky do života, si vysvětlíme na již zmíněném běhání – to však lze přenést do všech vašich návyků.

Zkuste si to nanečisto

Nastavte si zcela symbolickou laťku, případně frekvenci vašeho nového návyku. V tomto období se snažte zbytečně nepřepínat a nepřeceňujte své síly. Smyslem tohoto pomalého startu, kdy si dáte první měsíc jen symbolicky a nanečisto, je získat k dané aktivitě pozitivní vztah. V běhu to může vypadat tak, že se půjdete jednou za týden na 15 minut proběhnout, některé dny mezi tím můžete vyrazit na procházku. Pak už je jen krůček k tomu, abyste začali chůzi nahrazovat během.

Tip: Chcete ráno vstávat plni energie? Přečtěte si také, jak mít ráno více energie a vstávat s radostí.

Zdroj: Pixabay.com

Svoji laťku začněte zvyšovat

Prvně si odpovězte na otázku, zda jste schopni svůj nový návyk realizovat i s ohledem na váš rodinný a pracovní život. Vaše laťka by měla počítat také s případnou rezervou a předpokládat ideální průběh nového návyku. Nikdy si nenastavujte nereálná očekávání – budete zklamaní. Zase si uvedeme na příkladu: i kdybyste zvládli běžet pětkrát týdně půl hodiny, raději začněte na třech dnech a dvaceti minutách. Když se vám to povede, budete jásat – když se vám nepovede splnit vysoká očekávání, budete zklamaní.

Tip: Přečtěte si také, jak trénovat z domova a procvičit celé tělo.

Přemýšlejte a zvyšujte

Ve třetím měsíci vaší aktivity máte vaši snahu jistě zažitou. Nyní je na čase laťku opět zvýšit. S ohledem na to, čeho se váš nový návyk týká, se můžete snažit své návyky profesionalizovat. Můžete si zaplatit kurt, najmout si trenéra, přečíst si odborné knihy či články. Pokud vám bude ochabovat motivace, vždy se můžete vrátit na bod číslo jedna.

Naučit se novým návykům je těžké, mnohem těžší je však v nich vytrvat. Jaký byl váš poslední návyk, k němuž jste se učili? A povedlo se?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama