Víte, co se děje, když spíte? Aneb jednotlivé fáze vašeho spánku

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Spánek – večer si jdete lehnout, zavřete oči a ráno se probudíte s pocitem, že uběhlo sotva pár vteřin. Ačkoliv se celý tento cyklus může zdát velmi jednoduchý, je spánek složitým procesem, během kterého se opakuje několik fází. A každá z nich má vliv na kvalitu vašeho spánku. Víte, co se děje, když spíte? Pokud ne, pokračujte s námi dál.

Spánek se skládá z několika částí – hlavní jsou pak dvě z nich (non-REM a REM). Každá z těchto částí se během noci několikrát opakuje a má své charakteristické vlastnosti. Během spánku se mění dechový rytmus, srdeční frekvence, ale také se nám zdají sny. Víte, ze kterých fází se váš spánek skládá?

Fáze pomalého spánku (non-REM fáze)

Non-REM spánek je přechodem mezi bdělostí a spánkem. Mozek v tuto chvíli odpočívá a jeho aktivita je klesající. Nejprve je spánek lehký, dochází ke zpomalení dechu, začínají se vám zdát sny. Během tohoto spánku stále vnímáte zvuky ze svého okolí, „mimo“ jste pouze částečně. Následně se spánek začíná prohlubovat. Tyto fáze vypadají následovně:

Bdělost kolísá

Doba kolísající bdělosti tvoří asi 5 procent celkového spánku. Dochází k uvolnění svalů, omezí se pohyb očí. Právě v tuto chvíli se mohou objevit halucinace, které většinou vypadají tak, že někam jdete a propadnete se, případně vám sklouzne noha.

Povrchní spánek

Nyní dochází k ještě většímu zpomalení srdeční frekvence, prohlubuje se vám dech a aktivují se mechanismy, které brání, abyste se probudily. Oči se přestávají pohybovat, spánek je klidnější. Tato fáze tvoří asi 50 procent vašeho spánku.

Přechod do REM spánku

Mechanismy, které brání vašemu probuzení, začínají nabírat na síle. V tuto chvíli vůbec nevnímáte své okolí, dochází k regeneraci svalů, krevní tlak i puls dosahují nejnižších hodnot za celý spánek. Právě v této fázi vaše tělo regeneruje nejvíce. S přibývajícím věkem se tato fáze zkracuje. Pokud se probudíte v této fázi, můžete být zmatení. V této fázi dochází k nočním můrám, snům i náměsíčnosti.

Fáze paradoxního spánku (REM fáze)

Na pomalejší spánek přímo navazuje fáze REM, kterou můžete znát také jako paradoxní spánek. Zatímco vaše tělo je plně zrelaxované, váš mozek je aktivní. Projevuje se to rychlým pohybem očí za víčky, máte živé sny – pokud se v tuto chvíli probudíte, budete si sny i noční můry s velkou pravděpodobností pamatovat. Tato fáze nastává na konci každého spánkového cyklu a má rozdílnou délku trvání.

Jak vidíte, během spánku se toho děje opravdu hodně. Co děláte pro kvalitu svého spánku?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama