Proč byste měli začít s konzumací bylinek?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

O tom, jak je důležitá kvalitní strava a dostatečný pitný režim, jistě dávno víte. Víte však také o tom, jakou sílu v sobě skrývají bylinky? Jaké jsou jejich schopnosti? Pokud ne, je na čase zjistit, proč byste s jejich konzumací měli začít. Uvidíte, kolik výhod s sebou přinesou.

Bylinky a jejich účinky jsou všestranné

Bylinky vás dokážou jak povzbudit, tak i zklidnit. Zrychlí vám metabolismus, případně vyplaví z vašeho těla přebytečné látky či toxiny. Mají pozitivní vliv na zdraví vašich vlasů, pokožky, ale i vnitřních orgánů, nemluvě o tom, že zlepšují náladu. Navíc obsahují esenciální látky – což jsou aromatické látky, které jen tak nenahradíte. Jejich konzumací tak uděláte pro své tělo velkou službu.

Dařit se jim bude i na vašem balkoně

Mezi nejčastěji používané bylinky patří shodou okolností ty, které si dokážete vypěstovat sami za oknem, případně na balkonu či terase. Jde zejména o pažitku, petrželku, tymián, rozmarýn, mátu, oregano či meduňku. Tyto bylinky se používají v české kuchyni velmi často – a to jak v sušené, tak i čerstvé podobě. Pokud se nechcete pouštět do pěstování bylinek od samého začátku, doporučujeme vám pořídit si hrnkové bylinky, v jejichž pěstování pak můžete pokračovat. Nedoporučujeme vám však pokračovat v pěstování bylinek ze supermarketů, ty jsou většinou určené přímo ke spotřebě.

Zdroj: Pixabay.com

Jaké jsou účinky nejčastěji používaných bylinek?

Je spousta bylinek, které jsou v našich kuchyních oblíbené. Víte ale, jaké pozitivní účinky na vaše zdraví mohou mít?

  • Petržel: Petrželka dokáže čistit krev a má silné antioxidační vlastnosti, navíc vám dodá velké množství vitaminu C a chlorofylu. Má pozitivní vliv na imunitu, kvalitu kůže, ale i kloubů. Pomáhá při neutralizaci škodlivých účinků UV záření, také má pozitivní vliv na vaše trávení.
  • Pažitka: Stejně jako petrželka, tak i pažitka má příznivý vliv na zažívání. Navíc je ale močopudná, takže je skvělou součástí jarní očisty. Dodá vám nejen chlorofyl, ale také vitamin C. Její konzumace se doporučuje také těhotným a kojícím ženám.
  • Tymián: Tymián působí proti bakteriím, plísním, ale i střevním parazitům. I proto je jednou z nejsilněji antisepticky působících bylin. Je vhodný jako doplňková léčba při onemocnění dýchacích cest, zavodnění či průjmu.
  • Bazalka: Trpíte na časté křeče? V tom případě vyzkoušejte konzumovat bazalku, která proti nim pomáhá. Nemluvě o tom, že vám uleví od dráždivého kašle. Konzumovat by ji měly také kojící ženy, podporuje totiž tvorbu mléka, dále pak snižuje tlak, zabraňuje nadýmání a osvěžuje. Přečtěte si, jak si doma vypěstovat bazalku.
  • Oregano: Oregano léčí záněty průdušek, odhleňuje, zlepšuje krevní oběh, desinfikuje a podporuje imunitu. Vzhledem k jeho českému názvu, dobromysl, je lékem na špatnou náladu. Pomáhá proti nadýmání a celkově má pozitivní vliv na trávení. Víte o tom, že pomáhá také proti menstruačním bolestem?
  • Majoránka: Majoránka je velmi podobná oreganu, navíc má i podobné účinky. Zklidňuje mysl, pomáhá proti nespavosti a migréně. Je účinná i proti menstruačním bolestem, podporuje laktaci, má pozitivní vliv na dýchací soustavu. Pití majoránkového čaje vás může zbavit bolesti v krku.
  • Máta: Jde o osvěžující bylinku, která má velký vliv na vaše trávení, nemluvě o tom, že vám pomůže v boji proti akné. Ale také pomáhá při potížích se žlučníkem a podpoří chuť k jídlu. Při kojení ji omezte, utlumuje tvorbu mateřského mléka.

Tip: Zjistěte také, proč pít čaj matcha a jaké jsou jeho účinky.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama