Proč by ve vašem šatníku neměl chybět kašmírový svetr?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

V posledních letech se do módy vrací trend jednoduchých nadčasových kousků, které se snadno kombinují a hodí se téměř ke všemu. Mezi takové kousky patří i kašmírový svetr. Ten byl trendy již v devadesátých letech a z módy jen tak nevyjde.

Látka

Kašmírská vlna pochází ze srsti kašmírské kozy chované v Nepálu, Číně, Mongolsku nebo Indii. Srst je získávána z oblasti slabin, tam, kde se nacházejí ta nejjemnější vlákna. Výnosnost je velmi malá, na jeden svetřík je potřeba srst ze tří až pěti kašmírských koz. Proto se jedná o možná tu nejvzácnější a nejkvalitnější přírodní textilii na světě.

Vlastnosti

Klíčová vlastnost kašmírového materiálu je jeho jemnost a hebkost. Té se nevyrovná žádná jiná látka. I hřejivost tohoto materiálu je nadprůměrná, uvádí se, že kašmírový svetr je až šestkrát teplejší. Má také samočisticí vlastnosti, drží si svůj tvar i po delší době a nevytahá se.

Údržba

Údržba je jedinou nevýhodou oblečení z kašmíru. Kašmírový svetr je vzhledem ke zmíněné jemnosti extrémně náchylný a zničit ho nesprávnou péčí není nijak složité. Proto dbejte na následující pravidla. Pokud zvolíte praní v pračce, perte ho pouze při programu na vlněné materiály a nikdy ne na více než 20 stupňů. Bezpečnější alternativou je ruční praní studenou vodou. Kašmírový svetr nesušte v sušičce a nežehlete. 

Výběr

Kašmírový svetr není zrovna nejlevnější a opravdu kvalitní může být skutečnou investicí. Jak poznat, že je cena opodstatněná? Vlastnosti kašmírového materiálu mají pouze svetry ze 100% kašmíru. Nezřídka můžete narazit na kousky uvedené jako kašmírové, které mají pouze několikaprocentní obsah kašmíru. 

Také platí, že čím delší vlákna, tím je svetřík kvalitnější. Vlákna by měla po šetrném zatahání držet svůj původní tvar. Vlna by neměla kousat nebo být na dotek nepříjemná. 

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama