Klíčky jako zázrak současnosti. Začněte je pěstovat také

Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

To, co si doma vypěstujeme, chutná vždy mnohem lépe než jídlo, které si přineseme v tašce z obchodu. Pokud bydlíte v bytě a nemáte dům se zahradou, kde byste si mohli pěstovat spoustu vlastní zeleniny, můžete vyzkoušet alespoň jednu z několika možností. Tou je pěstování klíčků – potřebovat k tomu budete jen zavařovací sklenici.

Klíčky jsou v současnosti velmi oblíbené. A není divu! Nejen, že mají výbornou chuť, ale navíc jsou velkým zdrojem různých vitaminů, minerálů, enzymů či bílkovin. Přidávat je můžete do salátů, pomazánek, ale i polévek, těstovin či do zeleninových smoothie. Navíc se mohou snadno stát hezkou ozdobou na jednohubkách či chlebíčcích.

Jaké účinky na zdraví klíčky mají?

Klíčky jsou zdrojem spousty zdraví prospěšných látek. Nejen, že mají pozitivní vliv na vaši imunitu, ale také vám dodají energii, zlepší vaše trávení a pomohou vám při hubnutí. Pročistí váš organismus a jsou skvělou prevencí proti mnoha nemocem. Mají skvělý vliv na lidskou psychiku, pro těhotné ženy jsou přírodním zdrojem kyseliny listové, která je velmi důležitá pro správný vývoj miminka.

Zdroj: Picjumbo.com

Co všechno můžete klíčit

Ke klíčení můžete použít opravdu velký výběr rostlin – pokud s klíčením teprve začínáte, doporučujeme vám vyzkoušet klíčení čočky, hrachu, cizrny, mungo fazolí nebo řeřichy. Později můžete množství klíčených druhů ještě více rozšířit. V obchodech (ideálně ve zdravé výživě) seženete různá semínka zeleniny, obilnin, luštěnin, ale i bylinek určených ke klíčení.

Klíčit však můžete pouze semínka, která jsou určena ke konzumaci nebo na naklíčení. Nikdy nekonzumujte klíčky ze semínek, které byly určeny na pěstování – ty jsou často ošetřeny pesticidy proti škůdcům a plísním. Velkou výhodou klíčených semínek je jejich chuťová pestrost. Zatímco jedna semínka budou sladká, další budou neutrální, zbytek zase štiplavý. Velmi oblíbené jsou klíčky ředkviček, brokolice, slunečnice, rukoly, vojtěšky, řeřichy, pohanky, ale i chia semínek.

A jak na pěstování klíčků?

Metodu klíčení zvolte podle druhu semínek, která si zakoupíte. Hydrofilní semínka, která kolem sebe po namočení tvoří gel, nechte klíčit na vatě, kterou budete pravidelně zvlhčovat. Další semínka můžete nechat naklíčit v nakličovací misce, případně v obyčejné zavařovací sklenici, kdy ve víku uděláte několik děr pro odtok vody.

S klíčením semínek můžete začít v kteroukoliv roční dobu budete chtít. K životu jim stačí jen čistá voda. Hydrofilní semínka pokropte, případně jim dopřejte krátkou lázeň a během klíčení je udržujte vlhká. Ostatní semínka máčejte déle a během nakličování je dvakrát až třikrát denně proplachujte, zamezíte tak vzniku plísní. Doba klíčení závisí na jednotlivých druzích semen – některá můžete konzumovat za dva dny, další za týden.

Tip: Vypěstujte si doma bazalku, poradíme vám jak na to i jak ji následně skladovat.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama