Časté rodičovské hlášky: Aneb věty, které byste svým dětem říkat neměli

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Výchova dětí není vůbec jednoduchá. Nejeden rodič by někdy ocenil manuál na to, jak s dětmi zacházet a ideálně se konečně vyspat. Víte, jak byste měli se svými dětmi mluvit, abyste jim svými slovy neublížili? Vyvarujte se chyb, které dělá spousta z nás.

I když se snažíte, jak nejlépe umíte, jste stále jen lidmi. A ti, jak je známo, dělají chyby. I proto je možné, že svému dítěti řeknete něco, u čeho si neuvědomíte, jak mu to může ublížit. Jistě si ze svého dětství pamatujete sami, že vám rodiče řekli něco, co vás bolí i po letech. Co byste svým dětem neměli říkat? Když zapomeneme na opravdu ošklivé věty, které by vás snad ani nenapadly.

Nebreč, to bude dobré

Svým dětem neraďte, aby v sobě držely všechny své emoce a nepouštěly je ven. I když je spousta dětí, co brečí neustále a hodně nahlas – a schválně, je spousta těch, které brečí z nějakého důvodu. Třeba je něco trápí. A vy se jich nezeptáte, co se stalo, ale rovnou jim říkáte, aby přestaly.

Udělal jsi to dobře, ale nezvládneš to ještě líp?

I když víte, co je pro vaše dítě dobré, musíte to umět podat. Motivovat své dítě můžete různě, nejen větou, že se málo snaží. Zaměřte se na potenciál svého dítěte a nenuťte ho, aby se zlepšilo v tom, co mu prostě nejde. Třeba se najde něco jiného, něco, co jej bude dělat šťastným. A nezapomínejte na pochvalu.

Tohle je jen pro holky/kluky

Žijeme ve 21. století. Tak proč bychom měli své děti odrazovat od různých činností? Jen proto, že nemají vhodné pohlaví? Nedávejte svému dítěti najevo, že jeho pohlaví předurčuje, jaké musí být. Mezi nevhodné obraty, které s tímto bodem souvisejí, patří oblíbené „Kluci nepláčou.“ nebo „Chovej se víc jako holka“. Ale proč by i vaše malá holčička nemohla lézt po stromech s kluky? Proč by kluk nemohl navlékat korále?

Zdroj: Pixabay.com

Udělej to, nebo…

Pokud chcete své dítě motivovat, rozhodně to nedělejte ve formě vyhrožování. Jistě sami víte, že nejde o šťastnou volbu. I když občas musíte svému dítěti připomenout, že mělo něco udělat, nemusíte toho dosáhnout tak, že mu budete nahánět strach. Oblíbené „Dokud ti není 18.“ a „Dokud žiješ pod mojí střechou.“ opravdu nezabere. Maximálně dosáhnete toho, že se vaše dítě odstěhuje hned, jak jen to bude možné. Pokud dané výhružky používáte příliš často.

Jsi jako tvůj táta/tvoje máma

Pokud to nemyslíte jako kompliment, neříkejte to. I když se vaše dítě chová stejně jako váš partner (co se týče špatných vlastností), nesnažte se jej přirovnávat. Nejenže shodíte druhého rodiče, ale také svému dítěti sdělíte, že za své špatné chování vděčí druhému z vás.

Já jsem ti to říkala

I když jste zkušenější než vaše dítě, nechte jej, aby se řídilo i svými vlastními pocity. Chcete, aby bylo dítě samostatné? Pokud jej povedete za ručičku i v 18, rozhodně se to nepovede. Můžete mu říct, jak byste něco udělali vy, ale zbytek je na něm. Pokud se mu něco nepovede, tak své „Já jsem ti to říkala.“ si nechte pro sebe.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama