5 tipů na výlety v Olomouckém kraji

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Olomoucký kraj se pyšní celou řadou jedinečných míst, nádhernou přírodou a starobylými památkami. Kam vyrazit na výlet a jaká místa byste si neměli nechat ujít? Poradíme vám v následujícím článku.

Hranická propast

Propast, jejíž hloubka činí dle posledních výzkumů 404 metrů, se pyšní statutem nejhlubší zatopená propast na světě. Leží v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic a představuje nám opravdu unikátní a pozoruhodné výhledy, jeskyni nad hladinou vody (tzv. Suchou rotundu) a gejzírové krápníky, což jsou krápníky ve tvaru sopky, ze kterých v minulosti tryskala minerální voda. 

Délka trasy činí přibližně 5 km, ale cesta vede náročnějším terénem skrz kopec a stoupání. U Hranické propasti najdete místo na odpočinek, stojany na kola, informační tabule a můžete se sem vydat také s kočárkem.

Hrad Bouzov

Romantické místo, na kterém se natáčelo mnoho pohádek, jako například O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dvanáct měsíčků nebo Fantaghiro, se pyšní třemi prohlídkovými okruhy a dětskou trasou prováděnou pohádkovou postavou Ohnivce. 

Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století a nachází se v krajině Litovelska. Unikátní jsou zde dva funkční padací mosty a padací mříž, kterou mohou diváci spatřit při zahájení sezóny, karnevalu nebo hradním jarmarku. 

Zámek Velké Losiny

Státní zámek nacházející se v okrese Šumperk, je nechvalně proslulý svými čarodějnickými procesy. Ty se staly inspirací pro spisovatele Václava Kaplického, který napsal knihu Kladivo na čarodějnice. O několik let později vzniklo i filmové zpracování inspirované knižní předlohou. Charakteristickým znakem zámku jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu (tzv. vysokého zámku).

Praděd

Nejvyšší horu Moravy (1 492 m) v kombinaci s nejdrsnějším podnebím v České republice představuje vrchol, který rozhodně stojí za povšimnutí. Cesta je dostupná po pěších stezkách a cyklistických trasách. Na vrcholku vás čeká rozhledna, restaurace, chata a penzion. Na Praděd můžete také vyjet s kočárkem a vaše děti jistě potěší vyřezávaná socha Praděda v životní velikosti, se kterou se můžou po samém výstupu za odměnu vyfotit.

Přírodní rezervace Rejvíz

Naučná stezka v délce 3 km se rozprostírá v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Cesta vás dovede k Velkému mechovému jezírku, kde najdete dřevěnou lidovou architekturu z 19. století a především středobod rašeliniště dosahující do výšky až 300 cm.

Právě rašeliniště zde tvoří ochranné pásmo, proto se na místě nachází například borovice blatky, z nichž mají některé dokonce 150 let. Trasa je značena značkami a informačními tabulemi, člověk se tak dozví mnoho zajímavostí. Lokalita je vhodná pro turistiku, cykloturistiku, procházky nebo rodinné výlety. 

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama