5 tipů, jak si můžete vybudovat blízký vztah s dítětem

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Vytvoření pevného a láskyplného vztahu s dítětem je pro většinu rodičů či opatrovníků prioritou. V dnešní době, kdy jsou rodiny vystaveny mnoha výzvám a stresům, je to často obtížné. Avšak existují způsoby, jak si můžete vybudovat blízký vztah s dítětem. Jaké to jsou?

Vztah mezi rodiči a dětmi je nesmírně důležitý pro zdravý vývoj dítěte. Zdravý a blízký vztah pomáhá dítěti cítit se bezpečně a chráněně, což je klíčové pro jeho psychický vývoj. Pokud si chcete vybudovat vztah s vaším dítětem, následujících pět tipů vám může pomoci.

Tip číslo 1:

Věnujte dítěti svůj čas. Jeden z nejdůležitějších způsobů, jak si můžete budovat blízký vztah s dítětem, je věnovat mu svůj čas. Strávit s ním čas a nechat ho cítit, že jste k dispozici a máte zájem o to, co se děje v jeho životě.

Tip číslo 2:

Poslouchejte dítě a bavte se s ním. Umožněte dítěti mluvit o tom, co ho zajímá. Snažte se ho opravdu poslouchat a ukázat mu, že vám nejsou lhostejné jeho pocity a názory.

Tip číslo 3:

Stanovte si hranice a důsledně je dodržujte. Tím nemyslíme, že bude muset dítě poslouchat na slovo jako voják na vojně. Vždy je ale lepší stanovit hranice, které umožní dítěti i rodičům zorientovat se v tom, co si k sobě mohou dovolit. Pokud budou pravidla rozumná, dítě nebudou omezovat, ale uklidňovat. 

Tip číslo 4:

Netrestejte dítě za vlastní selhání. Rodiče často zapomínají na to, že jsou jen lidé, kteří také chybují. Rodič, který se snaží být nonstop dokonalým, bude časem pouze frustrovaným. To, že máte občas k dětem negativní pocity, neznamená, že je nemáte rádi. A to, že na vás vždy nemají náladu, neznamená, že jsou špatně vychované.

Tip číslo 5:

Každý zdravý vztah je založen na vzájemném respektu. Nemůžete čekat, že vás bude dítě respektovat, když vy nerespektujete jeho. Dítě by mělo mít pocit, že ho berete vážně. Rodič musí vnímat potřeby svého dítěte, aniž by prosazoval své vlastní ambice. Každý je jedinečný. To, co chcete vy, možná nechce vaše dítě.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama