Znáte rozdíl mezi úpalem a úžehem. A víte, jak je léčit?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Letní období a vysoké teploty nám přinášejí radostné chvíle na slunci, ale také přináší riziko úpalu a úžehu. I když oba termíny často používáme zaměnitelně, jsou to vlastně dvě různé nemoci. V tomto článku si představíme rozdíly mezi úpalem a úžehem a jak je správně léčit.

Úpal

Úpal je způsobený přehřátím těla v důsledku dlouhodobé expozice vysokým teplotám nebo slunci. Při úpalu dojde k narušení termoregulačního systému těla, který udržuje tělesnou teplotu v rovnováze. Příznaky úpalu mohou zahrnovat silnou, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zrychlený srdeční tep až po ztrátu vědomí.

Úžeh

Na rozdíl od úpalu je úžeh způsobený přímým působením slunečního tepla na hlavu a krk. Tento stav je nejčastěji spojen s dlouhodobým pobytem na slunci bez ochrany hlavy a špatného hydratačního režimu. Příznaky úžehu mohou zahrnovat silné bolesti hlavy, nevolnost, zmatenost, ztrátu chuti k jídlu a někdy i zvracení.

Léčba úpalu a úžehu

Při podezření na úpal nebo úžeh je důležité okamžitě jednat. Zde je několik klíčových kroků, které byste měli podniknout:

Přesuňte se do stínu: Pokud je to možné, okamžitě se přesuňte na stinné místo, abyste minimalizovali další vaše vystavení se slunečnímu teplu.

Ochlazujte tělo: Použijte studené obklady nebo utěrky namočené ve studené vodě a přiložte si je na čelo, krk a zápěstí. To pomůže snížit teplotu těla a zmírnit příznaky úpalu nebo úžehu.

Pijte tekutiny: Doporučuje se zajistit tekutiny, zejména vodu, abyste zabránili dehydrataci a pomohlo vám to udržet správnou tělesnou teplotu. Vyvarujte se alkoholu a kofeinu, které mohou způsobit další odvodnění.

Uvolněte se a odpočiňte: Dopřejte svému tělu dostatek odpočinku a uvolněte se. Opatrně se posaďte nebo lehněte v chladném prostředí a snažte se uklidnit. Zbytečná fyzická aktivita by mohla zhoršit příznaky.

Získejte lékařskou pomoc: Pokud příznaky úpalu či úžehu přetrvávají nebo jsou vážné, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může posoudit váš stav a případně předepsat vhodnou léčbu. Mohou být předepsány léky ke snížení zánětu a bolesti, nebo je nutné podstoupit další vyšetření a monitorování.

Prevence úpalu a úžehu

Prevence je vždy nejlepší způsob, jak se vyhnout nepříjemnostem spojeným s úpalem a úžehem. Zde je pár tipů, jak minimalizovat riziko:

Ochrana před sluncem: Používejte opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany (SPF), noste klobouky nebo širší pokrývku hlavy a sluneční brýle, abyste chránili pokožku a hlavu před přímým slunečním zářením.

Oblečení a materiály: Volte lehké, volné a světlé oblečení, které pomáhá odvádět teplo od těla. Přednost by měly mít prodyšné materiály, které umožňují průchod vzduchu a minimalizují pocení.

Pobyt ve stínu a časová omezení: Pokud je to možné, vyhýbejte se přímému slunečnímu záření a zůstaňte ve stínu, zejména v době, kdy je slunce nejvyšší a jeho paprsky nejintenzivnější. 

Hydratace: Dbejte na dostatečnou hydrataci těla, zejména v letním období a během aktivit venku. Pravidelně pijte vodu a vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholických a kofeinových nápojů, které mohou přispět k dehydrataci.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama