Za tukem v oblasti bříška může stát stres

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Zná to spousta z nás – jíme zdravě, máme dostatek pohybu, ale přesto se tuk usazený v našem břiše ani nehne. Proč? Možná vás tímto způsobem vaše tělo upozorňuje na to, že se až příliš stresujete. A co s tím?

Stres a usazování tuku na břiše

Hlavní příčinou břišního tuku je chronický stres – nerovnováha kortizolu, což je stresový hormon v nadledvinkách. Ten působí za normálních okolností jako obranný štít. V ohrožení se jeho hladina zvyšuje, zvyšuje se také krevní tlak, tělo se dostane do pohotovosti a je připraveno na nečekanou událost. Pro dostatek energie na rychlou akci se zvyšuje i hladina krevního cukru. Pokud je ale stres chronický, nadbytek kortizolu je spíše na škodu.

A když je stresu příliš?

V současnosti se mnoho lidí potýká s chronickým stresem. Za tím mohou stát stresující šéfové v práci, obavy z nedostatku peněz, dluhy, zkoušky, stresující povolání, stresující vztahy s některými lidmi, zmeškaná schůzka. Příčin je zkrátka spousta. 

Naše hladina kortizolu se tak neustále zvyšuje. Kvůli tomu jsme přetažení, unavení, podráždění, nervózní. Nejenže se nám špatně soustředí, ale také máme problémy se spánkem. Stres ovlivňuje náš imunitní systém, zvyšuje krevní tlak, způsobuje trávicí problémy, migrény, ale právě i přibírání.

Kortizol a tuk

Kortizol dokáže přemístit zásobní tuk do břicha, což může zvýšit samo o sobě jeho produkci. Stres vyhladoví naše buňky, my dostaneme velký hlad – a to vede k přibírání a následnému ukládání nadbytečné glukózy jako tuku. Kvůli kortizolu více jíme, to způsobuje větší kalorický příjem a více uloženého tuku.

Proto lze říct, že člověk, který se stresuje, bude na váze přibývat mnohem více než člověk, který se nestresuje. A to i přesto, že oba budou konzumovat stejné množství jídla. Je to kvůli tomu, že stres může změnit metabolické procesy, které mají za následek právě tloustnutí. 

I proto je důležité snažit se stresové situace ve svém životě omezit na minimum.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama