Viscerální tuk: Nebezpečí, kterého je třeba se zbavit

Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Pro většinu lidí je tuk pouze kosmetickou vadou, která jim brání v tom, aby dobře vypadali a cítili se lépe. Víte však, že určitý typ nebezpečného tuku, který pomalu obaluje vaše orgány, může přispět k rozvoji demence, rakoviny, deprese či onemocnění srdce? Jedná se o viscerální tuk. Víte, jak se jej zbavit?

Co je viscerální tuk?

Viscerální tuk je nahromadění přebytečné nitrobřišní tukové tkáně – je to tedy útrobní tuk, který se ukládá hlouběji než podkožní tuk na břiše. Má gelovou strukturu a obaluje orgány, jako jsou játra, slinivka či ledviny. I když je doménou zejména obézních jedinců, můžete jej mít klidně i vy.

Viscerální tuk se považuje za toxický – vašemu tělu škodí také tak, že umí spouštět zánětlivé procesy v těle. Vzhledem k tomu, jak velký dopad na vaše tělo může mít, jej můžete považovat za samostatný orgán. Ukládání nadbytečného tuku kolem orgánů zvyšuje tvorbu prozánětlivých látek, které se také nazývají cytokiny, což vede k zánětu. Zároveň ovlivňuje hormony, které regulují chuť k jídlu, hmotnost, náladu a fungování mozku.

Jak se můžete viscerálního tuku zbavit?

Uberte na cukru a rafinovaných sacharidech

Inzulin je jedním z nejdůležitějších hormonů v našem těle – a to, co jíme, přímo ovládá jeho uvolňování. Inzulin má vliv na váš metabolismus, ale také dopravuje energii z jídla do buněk. Pokud je buňka vystavena vysoké hladině inzulinu vlivem velkého množství glukózy, dobře fungující systém se rozbije. Přebytek inzulinu může vést k inzulinové rezistenci. Pro zhubnutí a snížení množství viscerálního tuku musíte navrátit rovnováhu svému organismu. Omezte množství cukru, tím pádem i prudké uvolňování inzulinu.

Zdroj: Pixabay.com

Jezte zeleninu s nízkým obsahem škrobu, tuky a bílkoviny

Jezte zejména potraviny podporující spalování tuků – zaměřte se hlavně na ty, které mají vysoký obsah živin. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám a jezte potravu z přirozených surovin. Vše doplňte prospěšnými tuky, jako je kokosový nebo olivový olej, případně ryby a ořechy. S udržením hmotnosti vám pomohou také semena. Do svého jídelníčku zařaďte i zdravé bílkoviny ve formě ryb, libového masa, vajec a kysaných mléčných výrobků. Chybět by neměl ani dostatek zeleniny.

Cvičte

Pravidelný pohyb je skvělým doplňkem zdravého stravování. Nejen, že vám vytvaruje postavu, ale také vám pomůže zbavit se přebytečného tuku, zejména toho viscerálního. Pro začátek zkuste chůzi a plavání, potom přidejte běh. Mezi kardio, u něhož budete hubnout, patří i zábavnější pohyb, jako je například box či tanec.

Nestresujte se a spěte

Spousta lidí nevydrží u zdravého stravování kvůli přemíře stresu a nedostatku spánku. Snažte se omezit stresové situace, co se týče spánku, ten zase zkuste navýšit. Odpočatý a vyrovnaný člověk bude mít mnohem snazší u hubnutí vydržet.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama