Užijte si zábavu na kole. Víte, co byste měli zkontrolovat, než vyjedete?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Jízdní kolo se může stát v kombinaci s pěkným počasím příjemným koníčkem, díky kterému můžete zapracovat nejen na vzhledu svého těla, ale také na své kondici. Než se však poprvé v letošním roce opřete plnou silou do pedálů, doporučujeme vám, abyste jej zkontrolovali. Základní věci můžete zkontrolovat doma – a to i v případě, že jste žena.

Jízdní kolo – co všechno je třeba zkontrolovat?

Jako první zkontrolujte brzdové obložení či brzdové špalky. Ty by neměly být sjeté. Zapomenout nesmíte ani na pneumatiky a správný tlak v nich. V neposlední řadě zkontrolujte řetěz na kolo a míru jeho opotřebení. Ačkoliv bylo vaše jízdní kolo celou zimu schované, může nést stopy opotřebení z minulé sezóny.

Kontrola a výměna řetězu na kole

Ke kontrole řetězu na kole použijte speciální měrku na řetěz. Konec s výřezem pro článek nasaďte do řetězu, na druhém konci měrky budou vyznačené čtyři zoubky. Pokud je řetěz na kolo nový, měrka zapadne na první zoubek. U mírně opotřebovaného řetězu to bude třetí zoubek. Pokud se dostanete na čtvrtý zub, bude výměna řetězu na kole nezbytná.

Zdroj: Freepik.com

JEDNOU DO ROKA NECHTE SVÉ KOLO ZKONTROLOVAT V SERVISU

Řetěz je třeba pravidelně promazávat oleji, které jsou k tomu určené. Nezapomínejte však ani na mytí řetězu – můžete si pořídit myčku na to určenou. Po mytí nezapomínejte na opětovné namazání. Naopak brzdové kotouče, brzdové obložení nebo brzdové špalky je nutné před mastnotou ochránit. Kolo také nikdy nemyjete pod vysokým tlakem vody, jinak ohrozíte životnost ložisek a dalších součástek.

Pneumatika na kolo – správná péče o pláště

Před první vyjížďkou je třeba zkontrolovat také pneu na kolo. Na každém plášti je od výrobce uvedený povolený rozsah tlaku, na který můžete gumy na kola nafouknout. Pokud se tedy rozhodnete pláště dofouknout, dělejte to pouze v rámci tohoto rozsahu. Tlak je samozřejmě třeba přizpůsobit terénu, v němž budete jezdit. Pláště je třeba čas od času vyměnit – pokud bude vzorek příliš malý, bude kolo náchylnější k defektům.

Zkontrolujte přehazovačku a brzdy

Nejdříve zkontrolujte přehazovačku – zkontrolujte lanko, kladky a také to, zda není ohnutá patka. Co se týče brzdy na kolo, je třeba zkontrolovat opotřebení brzdového obložení nebo špalků, kotoučů a ráfků. Možná bude potřeba i seřízení brzd na kole. V případě jakýchkoliv problémů nezapomínejte na to, že je vhodné dát kolo do servisu.

Co vy a cyklistika? Jezdíte rádi? Pokud ano, tak kde?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama