Najít si v dnešní době práci není ani trochu jednoduché. Ono to vlastně nebylo jednoduché nikdy, ale postupem let roste konkurence, kterou není úplně snadné porazit. Pokud zrovna hledáte práci a ucházíte se o nějakou z nabídek, pak určitě nedělejte některou z poměrně častých chyb, které vaši snahu bojkotují.
Když chceme dostat práci, musíme udělat dobrý dojem. Mnohdy, i když nepodceníme přípravu, stejně se nám to nepovede. Proč? Jednoduše proto, že se dopustíme některé z chyb, které jsou podle těch, jež pracovní pohovory vedou, kolikrát fatální.
Chyba první: životopis nestojí za nic
Snad každý ví, že součástí každé žádosti o práci, musí být životopis. Nikoli ale ledajaký kus papíru s několika informacemi o vaší maličkosti, ale naopak důkladně propracované CV, které řekne vše, ale zároveň nebude nudit.
Životopis by měl být vždy napsaný na míru pracovní pozici, o kterou se zrovna ucházíte – z toho plyne, že mít jeden kus pro všechny zaměstnavatele stejný nikam nevede. CV by vás mělo reprezentovat, neměl by obsahovat chyby, měl by být stručný, ale výstižný.
Chyba druhá: nulová příprava
Někdo vyrazí na pohovor dokonale připravený, bude mít nastudovanou historii firmy, bude znát největší úspěchy za poslední desetiletí. Jiný zase přijde na pracovní pohovor bez špetky zjevné přípravy a pomalu ani nebude vědět, do jaké firmy se to vlastně hlásí.
Kdo z těch dvou má podle vás větší šanci získat práci? Myslím, že odpověď je v tomto případě jasná. Co z toho plyne pro vás? Že připravenost na pohovor je jednoduše nutnost. Když podceníte přípravu nebo se na ni úplně vykašlete, vlastně ani nemusíte nikam chodit.
Chyba třetí: pokažený první dojem
Člověku stačí řádově jen několik málo vteřin k tomu, aby na druhého udělal dojem. Jestli bude dobrý nebo naopak špatný, přitom záleží na mnoha faktorech. Jedno je ale jisté: když uděláte špatný první dojem zrovna na pracovním pohovoru, pak se s prací pravděpodobně můžete rozloučit.
První dojem může pokazit mnoho věcí: například že nedokážete přijít včas, v horším případě se ani neobtěžujete za své zpoždění omluvit. Záleží také na oblečení, které dělá člověka. I oční kontakt nebo podání ruky může ovlivnit, jaký obrázek si o vás druhá strana udělá.
Chyba čtvrtá: lži o zkušenostech a dovednostech
Možná o danou práci opravdu stojíte a moc byste si přála ji získat. Další velká chyba, kterou na pracovním pohovoru můžete udělat, je lhaní. V danou chvíli se vám může zdát sebelákavější trochu si přilepšit a dohnat plusové body vymýšlením si o tom, co jste zažila, zkusila, co umíte a v čem jste dobrá.
Je to ale velmi špatný nápad. Pamatujte, že lež má krátké nohy a platí to i v případě, kdy si budete vymýšlet na pohovoru. Nepřidávejte si vlastnosti a dovednosti, které nemáte, protože se na to dříve nebo později stejně přijde.
Tip: Zjistěte, jak začít pracovat na volné noze.