Tipy a rady, jak zvládat emoce, když se necítíte dobře

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Emoce jsou duševní stav, který je doprovázen o myšlenky, pocity, reakce na chování a interakce na vnější nebo vnitřní podněty. Jak se s nimi naučit pracovat a proč je důležité mít je pod kontrolou? Dozvíte se v následujícím článku.

Co jsou to emoce?

Definujeme je za jakousi negativní či pozitivní zkušenost spojenou s určitým chováním. Emoce je sama o sobě neutrální, právě fyziologická reakce určuje, zda je kladná nebo záporná. To se projevuje v pocitech, mezi které řadíme strach, smutek, hněv a radost.

Proč jsou důležité?

Procesu ovládání emocí se říká emoční inteligence. Ta označuje schopnost člověka je řídit, součástí je vyrovnanost a vnitřní síla, díky které budete lépe kontrolovat své emoce – například při vypjatých situacích, jako jsou úmrtí někoho blízkého, ztráta zaměstnání, nedokončení školy či rozvod. 

Jak fungují?

Emoce můžeme použít k vlastnímu prospěchu a seberozvoji. Mnoho lidí před nimi však utíká nebo je potlačuje. To má za následek duševní nestabilitu, psychické problémy, nemoc a špatnou kvalitu života. Potlačené emoce se ukládají do podvědomí, kde vytvoří určité způsoby myšlení a chování, které člověka často provází po celý život. 

Dalším nesprávným způsobem zpracování emocí je útěk, který často způsobuje závislost na alkoholu, drogách nebo počítačových hrách. Lidé se závislostí často propadají depresím, nejsou šťastní a vyhýbají se společnosti.

Počítejte do tří

S emocemi lze pracovat, zlepšovat jejich funkci a reakci na konkrétní situace. Existuje mnoho praktických cvičení, jak své emoce vnímat nebo ovládat. Jedním z nich je prodýchávání a počítání do tří sekund. Pokud se dozvíte špatnou zprávu v práci nebo vás někdo naštve, nereagujte spontánně, dejte si na čas a reagujte s nadhledem. 

Nadechněte se, počítejte pomalu do tří a hluboce vydechněte. Pokud jste opravdu horká hlava, můžete cvičení zopakovat několikrát po sobě. Jestliže jste v situaci, kdy potřebujete jednat rychle, snažte se situaci elegantně odložit na jindy nebo se běžte ven vydýchat. Čerstvý vzduch mozek okysličuje a pomáhá třídit myšlenky.

Emoce rozchoďte

Silné emoce doprovázející výbuch hněvu můžete rozchodit. Po práci si najděte čas sami pro sebe a vyrazte na procházku nebo si zaběhat. To vám zaručeně zchladí hlavu, srovná myšlenky a vyplaví endorfiny.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama