Svízel syřišťový a jeho účinky

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Svízel syřišťový je krasavec zdobící nejednu louku. Na první pohled vás zaujme svou sytě žlutou barvou. Jeho léčivé schopnosti vám zlepší nejen vaše zdraví, ale také vaši náladu.

Co byste o této bylině měli vědět?

Svízel syřišťový je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky 30 až 60 cm. Kvete od června do srpna. Najdete ji na suchých trávnících, křovinatých stráních, mezích, ale i ve světlých borových lesech či při okrajích cest. Roste v mírném pásmu Evropy i Asie, najdete ji také na Islandu či v Japonsku. U svízele se sbírá nať v době květu a suší se na stinných místech či na slunci. Sušená bylina se vyznačuje nepříjemným zápachem a ostře hořkou chutí. 

Ze svízele se připravuje čaj, odvar nebo tinktura. Svízel obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, pryskyřice, enzymy, třísloviny, saponiny a minerály. Kontraindikace u této bylinky nejsou známy, u některých lidí se může kvůli její nepříjemné chuti vyvolat nutkání na zvracení. V případě těhotných žen a dětí je vhodné užívání svízele zvážit.

Svízel a účinky na zdraví

Svízel se jako léčivá rostlina využívá především v urologii – čaj z této byliny má očistné účinky na ledviny, játra a slinivku, dále pak na celý lymfatický systém, působí močopudně. Snižuje také chuť k jídlu, proto je vhodný při léčbě obezity. Ve vnitřní i vnější formě působí pozitivně proti revmatu. 

Pokud vás trápí oteklé klouby, můžete si ze svízele udělat příjemný obklad. Navíc hojí nežity, vředy, špatně se hojící rány, kožní záněty či lehčí popáleniny. Čaj ze svízele oceníte také v případě, že vás trápí noční křeče v nohách. 

Lidové léčitelství svízel doporučuje užívat při nervových onemocněních, epilepsii, v případě zadržování moči a zvýšené tvorbě písku a kamínků. Při potížích se štítnou žlázou, při obrně hlasivek i rakovině jazyka se doporučuje kloktat odvar.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama