Dětí v České republice je hodně, ale míst na školách málo. A to je problém – obzvlášť, když k přijímacím zkouškám na střední školy zavítal nejsilnější ročník za posledních pár desítek let. Pro mnoho dětí to znamenalo zklamání, protože se na svou vysněnou školu nedostaly. Víte, jak můžete dítě v téhle chvíli podpořit?
Ročník 2008 je nejsilnější za posledních 30 let. To znamená hodně dětí, ale málo míst na středních školách. Bohužel to znamená i tisíce zklamaných žáků. A mezi nimi jsou i ti, kteří se učili dobře a přijímací zkoušky by za normálních okolností zvládli na výbornou, ale vzhledem k množství uchazečů byl někdo nad nimi. Pro děti je to jeden z prvních velkých životních neúspěchů. A my vám poradíme, jak jim od jejich frustrace a pocitu zklamání pomoci.
Co se mnou bude, když mě nevzali?
Běžnou reakcí dětí na nepřijetí je smutek, pocit studu, ale klidně i vztek. Na druhou stranu se můžete setkat s brekem a mlčením, ale také s úlevou, kdy děti vědí, na čem jsou. A co teď? Žáci, kteří se hlásili na víceletá gymnázia, se mohou vrátit na základní školu. V případě deváťáků, kteří se hlásili na střední školu, je to složitější.
Vaše podpora je důležitá
Dětské trápení nezničíte během pár minut, ale vaše podpora jim významně pomůže jejich tíhu odložit. Dítě by s vámi mělo mluvit o tom, co prožívá. Jako rodič si s ním promluvte, poplačte si s ním, klidně si spolu zanadávejte.
Pokud se dítě o výsledku bavit nechce, nenuťte ho. Respektujte jeho rozhodnutí a do ničeho ho nenuťte. Vysvětlete mu, že se nejedná o konec světa. Připomeňte mu, co už ve svém životě dokázalo. Oceňte jeho snahu a ujistěte ho, že jste tu pro něj.
V klidu, ale s rozvahou
Nyní je důležité zůstat v klidu. To ale neznamená, že budete situaci zlehčovat. Neříkejte mu, že o nic nejde. Tím budete shazovat, co dítě cítí. Naopak ho podpořte. Pokud vaše pomoc nepomůže, vyhledejte odbornou pomoc.