Pojmy jako slow fashion a Kate Fletcher slyšel téměř každý z nás. Ale co to vůbec slow fashion je? Je to pro vás nový pojem? Jakými principy se řídí? To vše se právě teď dozvíte. Čtěte dál.
Slow fashion – co je to?
Co to slow fashion vůbec je? V překladu to znamená pomalá móda. Princip této módy spočívá v udržitelnosti oblečení.
Dnešní obchody nám nabízí mraky zboží z fast fashion za směšně nízké ceny, které nás stále dokola lákají k dalším a dalším nákupům. Kolikrát ale vezmeme ty věci na sebe? Jak dlouho nám tyto věci z řetězců vydrží, než ztratí tvar, barvu či se dokonce rozpadnou?
Slow fashion vs. fast fashion
V tom je asi hlavní rozdíl mezi fast a slow fashion. Tato rychlá móda dodává mraky nových, ale ne kvalitních kousků. Pomalá móda klade důraz spíše na kvalitu vybraných a použitých materiálů, využívá nadčasové střihy, které budou dělat parádu v každém módním období.
Slow fashion nemusí být drahá
Se slow fashion se pojí představa, že je drahá. Ano, nové kousky slow fashion se mohou zdát drahé. Ale pouze odráží hodnotu a kvalitu materiálu, práce, dobu použitelnosti. Ale to se nám zdá pouze v porovnání cen za fast a slow kousky. Módní kousky ze slow fashion také seženete v second handech, na různých bazarech či swapovacích skupinách. A můžete mít i dobrý pocit z nákupu „z druhé ruky“, protože ušetříte a dáte další šanci kousku, který už byl vyrobený. A tak se sníží i stopa zanechaná na životním prostředí výrobou módy.
Cost per wear
Ve slow fashion se uplatňuje i pojem CPW (cost per wear), který označuje cenu za nošení. Kousky z fast fashion tedy mohou být levné, ale v přepočtu na CPW se mohou prodražit, protože se mohou po pár nošení a vyprání rozpadnout.
Kdežto kousky ze slow fashion budete nosit podstatně déle díky kvalitě, kterou nabízejí, a tím pádem ve výsledku budou v rámci uplatnění CPW levnější. Protože s každým dalším nošením tato cena klesá. A jednoho dne se můžete dostat na nulu. V tu chvíli se vám vaše investice do kvalitnějšího oblečení „vrátila“.
Méně kousků, ale kvalitnějších
Slow fashion se zaměřuje na celý šatník, ten by měl obsahovat několik základních nadčasových kousků, které se snadno a dobře kombinují a tyto základní kousky doplníte sezónním oblečením a barvami.
Slow fashion dává prostě přednost kvalitě před kvantitou.
Co je podle vás lepší? Mít ve skříni 5 až 10 triček, které budete nosit celý rok, a budou se dobře kombinovat? Nebo mít triček 30 a každé obléknout párkrát a dokupovat k tomu další a další kousky, abyste to měli s čím kombinovat? První možnost je rozhodně lepší.
Se slow fashion budete vždy moderní a šik. Dá se uplatnit všude. V oblečení pro volný čas, oblečení do práce i na večírky. Jsou kousky, které nikdy nevyjdou z módy.
A co vy, kdy se půjdete podívat do nějakého sekáče ve vašem okolí a dáte šanci slow fashion kousku?