Proč byste měli mít doma dostatek pokojových rostlin?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Rostliny v interiéru nejsou jen krásným dekorativním prvkem, ale mají vliv také na zdraví vás a vašeho bydlení. Pokud vyberete vhodnou zeleň, můžete změnit například vlhkost v místnosti, případně si můžete pomoct od prachu. A jaké další výhody s sebou zeleň v interiéru přináší?

Trápí vás doma nepříjemně suchý vzduch a vy nevíte, jak jej zvlhčit? Nebo ve svém domě naopak bojujete s plísní? Ať už vás trápí jakýkoliv problém, mnohé z nich vám pomůže vyřešit vhodně vybraná pokojová rostlina. A s jakými problémy vám pomůže?

V boji proti suchému vzduchu pomůže fíkus

Plastová okna jsou skvělá v tom, že vám domů neprofukuje jako v dobách, kdy měly domy stará okna s dřevěnými rámy a netěsnícími skly. Kvůli tomu vás ale může potkat problém v podobě vlhkého zdiva, ale také v podobě suchého vzduchu – a to zejména ve chvíli, kdy vám doma jede topení naplno. Doporučovaná vlhkost vzduchu je mezi 40 až 60 procenty. V přetopeném pokoji mohou být tyto hodnoty na pouhých 20 procentech.

Pomoci vám mohou rostliny, které odpařují velké množství vody – účinně tak zvlhčí vzduch v místnosti. Mezi tyto rostliny patří zejména širokolisté, jako jsou: monstery, fíkusy, dracény a filodendrony.

Zdroj: Pixabay.com

A jak se vypořádáte s vlhkým vzduchem?

Pokud se naopak potřebujete zbavit vlhkosti v bytě, potřebujete rostliny, které vzdušnou vlhkost absorbují do sebe. Pokud se chcete zbavit nepříjemného vzduchu, jemuž nepřidá na vůni ani pach z kuchyně či špatně větrané koupelny, vyzkoušejte břečťan či další kapradiny. Ačkoliv jde o venkovní rostliny, při správné péči se jim bude dařit také doma.

Tip: Zjistěte, které pokojové rostliny vnesou do vašich domovů peníze a štěstí.

Plíseň je nehezká, ale také nebezpečná

Ať už máte starý dům nebo novostavbu, problémy s plísní v interiéru mohou potkat i vás. V novostavbách není často dodržena správná technologická kázeň, případně nutné časové rozestupy. U starých domů vás může potrápit špatná izolace od spodní vody. Kromě větrání vám pomohou v boji proti plísni lopatkovec, areka či fitónie.

Prach z ulice vás už trápit nebude

Utíráte prach denně, ale stále vás doma trápí? Pokud žijete v místech, kde je vyšší koncentrace prachu, pořiďte si nejen čističku vzduchu, ale také pokojovky, které vaši domácnost zbaví škodlivin. Mezi ně patří: aloe vera, banánovník, zelenec, břečťan či tchynin jazyk.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama