Překonejte svůj strach a naučte se s ním pracovat

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Strach a obavy patří k emocím, které jsou známé lidstvu snad odjakživa. Možná se svých strachů chcete zbavit a chcete je překonat. Jak to ale udělat, když jde o emoci, která je nám známá od narození? Máme pro vás pár tipů.

Strach má různé podoby

Strach má mnoho podob – můžete být smutní z něčeho, co se stalo v minulosti a mít strach, aby se nestalo něco špatného v budoucnosti. Strach člověka nutí stát na místě, stahuje vás, bere vám sílu, ale i čas. Pokud se necítíte dobře uvnitř, nemůžete být v pořádku ani navenek. 

Strach ze šéfa, z práce, partnera, o zdraví a také o to, jak něco dopadne. Strach se nám do života vkrádá z mnoha důvodů.

Každý může mít strach

Pamatujete si, když jste se učili na kole? Drželi jste se řídítek a křičeli, že se bojíte. A tatínek vám pomohl, abyste při prvních jízdách nespadli. Dokázali jste pojmenovat své obavy. A právě to vám mohlo pomoci k tomu, abyste se bát přestali.

Nejistota, obavy, tíseň, děs či polekání jsou různé názvy pro dost podobné emoce. Nikdy ale nezapomínejte na to, že každý má nárok na strach. Nejen děti, ale i dospělí. Ze všeho nejdříve je důležité si strach uvědomit. 

Strach je reakce na nějakou skutečnost, která v nás vyvolala pocit ohrožení. Naše pocity nás upozorní na to, že něco není v pořádku a měli bychom si dát pozor.

Pozitivní myšlení

Pokud se budete se svým strachem vyrovnávat a překonáte ho, otevřou se vám nové možnosti vnitřního růstu. Pokud si svůj strach přiznáte a budete na něm pracovat, začnete ho vnímat více pozitivně. V opačném případě vám přinese pouze stres a zdravotní potíže. 

Pokud překonáváte konkrétní strach, jděte na to po malých krůčcích – uvědomujte si, co vám splněné cíle přinášejí. Cítíte klid, úlevu, odvahu či radost? Svůj strach neposilujte, naopak rozvíjejte to, čeho chcete mít víc.

Žijte přítomností

Na světě není nikdo, kdo by se ničeho nebál. Naše špatné zkušenosti v minulosti by nás však měly posunovat k lepším zkušenostem v budoucnosti. Nemyslete na to, co bylo. Nežijte minulostí, začněte žít přítomností. Uvědomte si, že každý váš krok v minulosti ovlivnil to, kým jste nyní. Strach je často obava z neznámého.

Jak zvládat strach?

Každý z nás může mít strach. Po překonání prvotní reakce, kdy máte tendence utíkat, chránit se nebo útočit, si vše zpracujte v hlavě, zklidněte nejen svou mysl, ale i tělo. Využijte svou představivost – pokud se situace, kdy se bojíte, opakují, připravte si alternativní řešení. Postupně nepříjemné pocity zmizí. Snažte se negativní zaměnit za příjemné. 

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama