Poradíme vám, jak vybrat sluneční brýle, které vám budou slušet

Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Sluneční brýle nejsou jen obyčejným módním doplňkem, ale také účinným způsobem, jak ochránit svůj zrak před sluncem. I proto byste měli mít alespoň jedny ve své sbírce módních doplňků. Poradíme vám, jak vybrat sluneční brýle, aby vám padly jako ulité.

Jak vybrat sluneční brýle – funkce slunečních brýlí

Ještě před tím, než se spolu podíváme na to, jak vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje – ten totiž hraje v jejich výběru, co se designu týče, hlavní roli. Podíváme se spolu na funkční vlastnosti, které by měly vaše sluneční brýle mít.

Sluneční brýle a UV filtr

Mnozí berou sluneční brýle pouze jako módní doplněk – a v těchto chvílích opravdu stačí zakoupení slunečních brýlí za pár korun u stánku. Takové brýle vám totiž příliš mnoho ochrany neposkytnou. Pokud ale chcete, aby vás brýle opravdu ochránily, stojí za to si připlatit. Kvalitní sluneční brýle mají UV filtr s ochranou 400, což pro vás znamená opravdovou ochranu vašeho zraku před sluníčkem. Takové brýle zachycují záření až z 99% (UVC, UVB i UVA záření).

Jak je to s certifikací EEC

UV filtr na slunečních brýlích by měl být samozřejmostí. Jak si ale můžete být jisti, že jsou pro vás brýle opravdovou ochranou? Brýle, které jsou opravdu schopny pohltit jak UVA, tak i UVB záření, by měly splňovat certifikaci EEC. Jedná se o garanci schopnosti zachytit škodlivé záření.

Plastové nebo skleněné brýle?

V dřívějších dobách platilo, že jsou brýle s plastovými čočkami mnohem méně kvalitní než ty, které měly čočky skleněné. V současné době to však neplatí. Je tedy jen na vás, jaké brýle si vyberete. Oba typy brýlí mají stejné vlastnosti, ale ty plastové jsou mnohem lehčí než skleněné.

Jak zbarvená budou skla na brýlích?

Při nákupu slunečních brýlí jste si jistě všimli rozdílu ve zbarvení jejich skel. Zatímco před opravdu ostrým sluníčkem vás ochrání skla tmavší barvy (kouřové nebo hnědé), při sportu vsázejte na skla v oranžové barvě. Pokud hledáte brýle, s nimiž budete moct řídit, vybírejte ideálně ty polarizované. Polarizované brýle budou nejlepší možnou volbou. Pokud nechcete, aby byl váš obraz zkreslený, vybírejte brýle s hnědými, tmavě zelenými nebo šedými skly.

Zdroj: Freepik.com

Jakou konstrukci si vybrat?

Čím větší ochranu před sluncem chcete mít, tím větší by také měly být vaše brýle. Předtím, než si brýle koupíte, si je v obchodě vždy vyzkoušejte. Neměly by vám padat, ale ani by vám neměly být malé a tlačit vás. Správně vybrané brýle poznáte tak, že je nebudete při nošení téměř vnímat.

Jak vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje

Oválný

Pokud je váš obličej oválný, můžete nosit téměř jakýkoliv typ slunečních brýlí. Je jen na vás, jakému typu dáte přednost. Obecně však platí, že hranaté brýle vašemu obličeji dodají tvrdost a ráznost, kulaté obroučky pak vaše rysy zjemní. Vyhrát si můžete i s atypickými tvary brýlí.

Kulatý

Lidé s kulatým obličejem by si měli vybírat brýle bez obrouček nebo s velmi úzkými obroučkami. Protože je váš obličej kulatý víc než dost, vyhýbejte se kulatým obroučkám a dejte raději přednost těm hranatým. Hranaté brýle by se měly zužovat směrem dolů.

Hranatý

Sluneční brýle pro ženy s hranatým obličejem by měly mít oválná nebo kulatá skla – obroučky volte úzké, nebo si kupte brýle bez obrouček. Vyhýbejte se brýlím s hranatými skly.

Trojúhelníkový

Trojúhelníkový neboli srdcový obličej je méně častý, přesto zde je. Pokud máte tento typ obličeje, vyhýbejte se zářivým a barevným brýlím. Skla by měla být oválná nebo kulatá. Protože je váš obličej dost asymetrický, příliš s tvarem brýlí neexperimentujte.

Hruška

Máte obličej do tvaru hrušky? Pak vybírejte brýle, které se v horní části rozšiřují. Můžete si dovolit i brýle se silnějšími obroučkami. Pokud si koupíte nevýrazné brýle, pravděpodobně vám nebudou slušet.

Tip: Zjistěte také, jak vybrat správný a vhodný odstín rtěnky právě pro vás.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama