Poradíme vám, jak si sepsat osobní cíle, které vám pomohou posunout se dál

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Stanovení osobních cílů vám umožní posouvat se v životě dál. Jak ale na výběr těch konkrétních a co dělat, když se nedaří? Poradíme, jak na to.

K čemu jsou osobní cíle?

Cíl je skvělý hnací motor kupředu, dodává inspiraci a pocit, že máte na čem pracovat. Díky vytyčeným cílům máte stanovenou pevnou cestu a směr, víte, co od života chcete a co vše jste schopni udělat. Zvyšují sebevědomí, v případě úspěchu si začnete více věřit a jste na sebe hrdí. Mnohokrát se stává, že si určíte nedosažitelné cíle. Časem přijdete na to, že jich dosáhnout nemůžete, zkuste si je proto rozložit na menší části a plnit postupně.

Jaké cíle si stanovit?

Velmi individuální záležitost, protože jsme každý jiný, někdo ví odmalička, co chce v životě dělat a jiný to neví ani ve 40 letech. Vezměte si papír s tužkou a sepište si vaše priority. Kam to chcete jednou dotáhnout, zda existuje země, ve které jste chtěli jednou žít nebo kde se vidíte například za deset let.

Nespěchejte, vše si důkladně rozmyslete, papír nechte několik dní položený na stole a postupně se k němu vracejte. Dávejte si pouze realistické cíle, které můžete splnit a důkladně je specifikujte. Může se stát, že vám po čase budou cíle na papíře připadat jako nesmysly, ale to ničemu nevadí. Získáte díky tomu další inspiraci a nové myšlenky, které vám s touto situací do budoucna pomohou.

Určete si priority

Pokud si stanovíte přehnané množství cílů v různých stádiích, je velmi důležité rozhodnout, které z nich jsou ty nejdůležitější. Stanovte si proto pouze několik hlavních priorit, nezahlcujte se. Běžte krok po kroku, rozdělte si je na menší díly a začněte těmi, které jsou jednoduše splnitelné. Své cíle pravidelně zhodnoťte a zkonstatujte, zda jste se svým výkonem spokojeni. 

Kontrolujte svou cestu

Sledujte dosavadní vývoj, pište si poznámky a snažte se objektivně zhodnotit, zda je progres dostatečný nebo ne. Kontrola a osobní zhodnocení vám dodávají další motivaci.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama