Pohyb a sportování v těhotenství? Rozhodně není na škodu, ale pozor na volbu sportu!

Gynex

Reklama

Sportování v těhotenství je mnohdy doslova obviňovanou aktivitou. Je pravda, že silová cvičení zvyšující vnitřní tělesný tlak jsou například naprosto šílený a nevhodný nápad. Správně zvolené cvičení i v průběhu těhotenství ale napomůže jak s uvolněním vypjatých hormonálních změn v těle, tak i například v boji s typickými těhotenskými bolestmi.

Sporty a aktivity, kterým byste se měli v těhotenství vyhýbat

Všeobecně je tím nejzákladnějším ukazatelem při výběru sportu co nejmenší riziko pádu či jakéhokoliv zranění. Zajisté se tak eliminují jakékoliv, byť minimálně kontaktní sporty nebo sporty jako rekreační jezdectví a podobné.

Nepříjemné a špatné pro vývoj plodu například mohou být i prudké otřesy a dopady, čímž se během pokročilejšího těhotenství zcela eliminuje i jakýkoliv běh, sporty jako tenis či dámami oblíbený box a cross trénink.

Nejhorším, co ale můžete dělat, jsou sporty, při kterých se zvyšuje vnitřní tlak těla. Zkráceně se tak dají popsat veškeré silové sporty jako je klasická návštěva fitness centra, vzpírání, crossfit další podobné cvičení. Jejím provozováním riskujete jak své zdraví, tak i zdraví plodu.

Speciální cvičení pro těhotné ženy se věnuje zásadním potížím

Speciální cvičení jsou vedeny většinou instruktorkami, které mají speciální školení. Při podobných sportovních lekcích většinou dochází k nenásilnému a opatrnému posilování těch nejvíce unavených míst z těhotenského břemene.

Mohou vám tak napomoci například při prevenci a zbavování se velice nepříjemné bolesti zad, kdy nás především bederní páteř může zlobit za všech pozic a okolností. Možnost krotit je prášky přitom máme značně omezené až znemožněné kvůli zdraví plodu.

Specializovaná lehce posilovací a dechová cvičení nám tak napomáhají zpevnit a uvolnit nejvíce opotřebovávané partie na ženském těle během těhotenství. Navíc nás mohou například pomocí specializovaných cviků na pánevní dno a spodní partie těla i připravovat na jednodušší a plynulejší průběh samotného porodu.

Většina venkovních aktivit je v těhotenství vítaná

Samozřejmě jakékoliv klidné venkovní aktivity v průběhu těhotenství jsou prospěšné. Běžná chůze a sportovnější procházky v podobě canicrossu (procházky se psem) či nordicwalkingu (dálková chůze s podpůrnými hůlkami) jsou tak skvělou možností, jak si zasportovat i v těhotenství, ale zároveň to s nimi nepřehánějte.

Zbytečně byste mohli přetěžovat svá záda kvůli břemeni, které nesete a zhoršit tak bolesti v bederní páteři. Cyklistika rovněž není dynamikou pohybu jakkoliv nebezpečná a závadná pro těhotné ženy. Ovšem už samotná jízda na kole může představovat riziko nečekaného pádu. Je proto vhodnější jen v ideálních podmínkách a velice opatrně.

V interiéru pak pro protažení těla a procvičení svalů neuvěřitelně pomáhá například běžná jóga a pilates. Mezi oblíbené těhotenské aktivity třeba patří i cvičení ve vodě, které rovněž v některých bazénech i probíhá jako kurz pro těhotné ženy.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama