Pletení pomlázky a pečení beránka. Jaké další velikonoční tradice znáte?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Ačkoliv existuje spousta tradic a zvyků, které se v současnosti téměř nedodržují, právě ty velikonoční tradice se dodržují i nyní například pletení pomlázky nebo pečení beránka. Ačkoliv spousta z nich má zejména symbolický význam, většina vychází z kulturních a náboženských tradic. A které velikonoční tradice byste měli znát?

Pletení pomlázky

Pomlázka patří k největším symbolům Velikonoc vůbec. Ideální pomlázka by měla být ručně pletená z vrbových proutků a ozdobená stuhami – ty však na pomlázku přidávají až slečny, které jsou vyšlehané. Dle tradic žena, která je vyšlehaná, neuschne a bude celý následující rok krásná. Jde o zvyk známý několik staletí, jinde se ještě přidává polévání vodou. V současnosti si spousta mužů pomlázky kupuje, případně použijí vařečku se stuhou, to je však škoda.

Barvená vajíčka

Vajíčka muži a chlapci dostávají jako odměnu za vyšlehání – spolu se stuhou. Ženy mohou pro muže připravit malovaná či barvená vajíčka, dle fantazie je mohou klidně různě nazdobit. Vzhled a barvu vajíček často ovlivňují regionální a místní zvyklosti.

Koledování

Koledování patří ke stále oblíbeným tradicím o Velikonocích. Na koledu chodí pouze chlapci a muži – většinou se koleduje během pondělního dopoledne, kdy koledníci často dostanou i panáka nějakého alkoholu. Koledovat se chodí po rodině a známých. Odměnou jsou vajíčka a stužka.

Zdroj: Pixabay.com

Polévání vodou

Ačkoliv jde o zvyk, který se drží spíše na Slovensku a v Česku jen v některých krajích, je stále velmi oblíbený. Muži spolu s vyšleháním polévají ženy studenou vodou, otázkou zůstává, zda jim to ženy v úterý vrátí, nebo ne.

Velikonoční beránek

Velikonoční beránek je tradiční pečivo, bez kterého si spousta z nás Velikonoce neumí představit. Jeho symbolická hodnota je známá již z pohanských dob, svůj význam má však také u křesťanů a Židů. Beránek je členem Božího stáda, o které se stará pastýř, jímž je židovský Bůh. Ve starověku a středověku byl beran obřadním jídlem.

Mazanec a Jidáše

Mazanec se dělá z těsta na vánočku, ideálně na Bílou neděli. Symbolizuje slunce. Jidáše mají tvar válečku, který symbolizuje provaz, na kterém se Jidáš podle křesťanského výkladu oběsil.

Tip: Přečtěte si také, jak žít ekologičtěji. Máme pro vás připravených 11 tipů.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama