Plavání a jeho vliv na naši postavu

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Plavání se řadí mezi vytrvalostní sporty. Zlepšuje fyzickou kondici, působí příznivě na psychiku a nezatěžuje klouby. Je vhodný ke tvarování postavy, protože hezky rýsuje svalstvo v prsou, na zádech a nohách. Namáhány jsou však i boky, trup a ruce. Má kladný vliv na celý pohybový aparát a doporučuje se také jako rehabilitační cvičení.

Sport vhodný pro všechny

Plavání je velmi šetrný sport, proto je skvělou volbou pro děti, seniory, těhotné ženy či lidi trpící obezitou. Je vhodný také pro všechny věkové kategorie.

Plavání léčí

Často ho využívají sportovci po úrazu, protože regeneruje, protahuje zkrácené svaly a posiluje ochablé svalstvo. Plavání doporučuje mnoho fyzioterapeutů, funguje totiž proti bolesti zad a při kloubních onemocněních.

Například při bolesti krční páteře se nejčastěji využívá znak nebo kraul, hlava je v neutrální pozici a nezatěžuje páteř. Zlepšuje naše postavení těla a vlhké prostředí ocení i lidé trpící astmatem. Během plavání se zadržuje dech, funguje tedy jako dechové cvičení, které zvyšuje kapacitu plic.

Zdroj: Freepik.com

Růst svalové hmoty

Díky změně prostředí zapojujete k pohybu pod vodou většinu svalových skupin. V různých stylech plavání využíváte odlišné svaly. Můžete plavat prsa, znak, motýlka, kraula nebo vlastní styl. Svaly vám narostu samy, ale pouze při pravidelné návštěvě bazénu začnete opravdu hubnout.

Spalovač kalorií

Plavání spaluje více kalorií než jakýkoliv jiný sport, jelikož nadlehčuje a nabízí lehký odpor. Za hodinu plavání spálíte přibližně 1000 kJ. Záleží však na stylu, délce a frekvenci plavání. Ideální je kombinace více stylů, abyste zapojili všechny svaly.

Pokud chcete formovat postavu, měli byste být ve vodě dvakrát nebo třikrát týdně alespoň jednu hodinu čistého času. Po tréninku lidé často pociťují hlad a dehydrataci, proto si s sebou nezapomeňte vzít zdravou svačinku a dostatek vody. Následující den nechte své tělo odpočívat a regenerovat.

Jaké další benefity vidíte v plavání vy?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama