Pět tipů, jak zatočit se stresem

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Stres je přirozená reakce lidského těla na soubor nepříznivých krátkodobých i dlouhodobých vlivů, které způsobí biologickou reakci. Stres není vždy negativní věcí, v minulosti byl pro naše předky způsobem, jak přežít. V dlouhodobějším časovém horizontu však může vytvořit takzvaný stresový syndrom. 

Příznaky chronického stresu

Mezi příznaky dočasného a akutního stresu se řadí zvýšený tep, bušení srdce, pocení nebo tlak na hrudi. 

Nejčastějším a nejběžnějším příznakem chronického (dlouhodobého) stresu jsou nejrůznější problémy se spánkem od nespavosti až po přerušovaný spánek. Dále se často vyskytují bolesti hlavy, problémy s trávením, nechutenství nebo zvýšený tlak. 

Pokud se chcete těmto potížím vyvarovat nebo je potlačit, vyzkoušejte následující techniky.

Meditace

Nejrůznější meditační techniky pracují s dechem a mají blahodárné účinky nejen na vaši mysl, ale i tělo. Pomáhají zvládat každodenní stres s lehkostí a klidem, snižují tlak, zklidňují srdeční tep. Vyzkoušet můžete například dechovou meditační techniku 4-7-8. Najděte polohu, která je vám pohodlná, na nějakém klidném a tichém místě. 4 sekundy se nadechujte nosem, následně na 7 sekund zadržte dech. Poté 8 sekund vydechujte ústy. Celý proces opakujte tak dlouho, než se vaše tělo uklidní. Optimální je provést okolo čtyř opakování.

Smích

Nejjednodušší a nejspolehlivější prostředek v boji proti stresu je smích. Ten totiž prokazatelně snižuje hladinu stresových hormonů v těle a také zvyšuje odolnost imunitního systému.

Cvičení

Skvělým bojovníkem proti stresu může být i pohybová aktivita. Při cvičení se totiž nejenom omezují stresové hormony, mezi které se řadí například kortizol, ale naopak se do těla vyplavují takzvané hormony štěstí. Mezi ty se počítají endorfiny, serotonin a dopamin. Ty mimo jiné zlepšují kvalitu spánku. Ve volbě toho správného druhu pohybu se nemusíte vůbec omezovat. Účinek jógy, procházek, silového cvičení nebo třeba běhu je úplně totožný.

Pobyt v přírodě

Dalším studiemi potvrzeným prostředkem vedoucím ke snížení stresových hormonů je pobyt na čerstvém vzduchu v přírodě. Každodenní půl hodina v přírodě může dokonce zlepšit stavy úzkosti. Sluchátka však nechte doma a buďte v přítomném okamžiku. 

Odpočinek a relaxace

Umět dostatečně odpočívat a opravdu relaxovat je klíčovým bodem boje proti stresu nejenom z přepracování, v opačném případě může vést až k vyhoření. Proto je potřeba najít si čas na pravidelný odpočinek. Je na vás, zda si zajdete na masáž, do wellness nebo na kávu s kamarádkou.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama