Peníze jako problém, kvůli kterému se hádá stále více párů

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Peníze – téma, kterému se v dlouhodobém vztahu nevyhnete. Také začínáte patřit k párům, které se kvůli nim doma hádají? Pak nám můžete věřit, že v tom nejste sami. Nezáleží na tom, o kolik peněz jde, nezáleží ani na měně. Problémy s penězi ve vztazích nevěstí nic dobrého. Víte, co musíte udělat předtím než se kvůli nim stihnete rozejít?

Věděli jste, že peníze patří k hlavním zdrojům konfliktů mezi partnery? Není divu – otázky, kdo zaplatí hypotéku, jestli máte na splátku úvěru a proč ten druhý tolik utrácí, si pokládají mnohé páry. Pokud je téma financí hlavním tématem i ve vašem vztahu, můžete si být jisti, že to neprospěje ani jednomu z vás.

I proto na nic nečekejte a začněte celou situaci kolem hádek o peníze řešit. Víte, jak?

Promluvte si spolu

Ze všeho nejdřív se s partnerem domluvte, že si ve vhodné chvíli najdete čas na to, abyste si spolu promluvili. Začněte menší debatou, nemusíte při ní dojít rovnou k řešení vašeho problému. Někdy jsou naše vzorce chování zakořeněné hluboko v minulosti.

I proto se zeptejte partnera na poměry v mládí, jaký postoj měla jeho rodina k penězům, když byl malé dítě? Respektujte, že je každý odlišný, každý je zvyklý na něco jiného. Snažte se pochopit, proč na dané situace nějak reagujete vy a nějak váš partner. Zkuste se na peníze podívat očima toho druhého. 

Přiznejte si, že máte problém

Poté, co zjistíte, jak jste to měli s partnerem s penězi v mládí, byste se měli dohodnout na vlastních pravidlech. To, že jeden vydělává víc, nikdy neznamená, že se tím bude ohánět a bude o všem rozhodovat. 

Připomeňte si s partnerem, že jste jeden tým, kdy každý z vás do vztahu přináší něco jiného. Zatímco váš partner možná vydělává víc, vy se staráte o děti a domácnost – a ještě k tomu pracujete. To samé může platit i naopak. 

Obálková metoda může pomoci

Ztrácíte přehled v rodinných financích? Pak přejděte na starou, ale funkční obálkovou metodu. Kupte si několik obálek a nadepište si je – jídlo, bydlení, volný čas a další. Každý z vás do ní bude dávat předem určenou částku.

Po zaplacení všech nezbytných výdajů se může stát, že vám v některé z obálek něco málo zůstane. Zkuste to hned neutratit, ale nechat na nějaký náhlý výdaj. 

Nic neskrývejte

Přišlo vám víc peněz než obvykle? Nebo si chcete našetřit na něco osobního? Pak před svým partnerem nic netajte a o tuto informaci se s ním podělte. Ve chvíli, kdy bude vaše rodina zajištěná, si můžete dovolit odložit něco stranou.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama