Nikdo není dokonalý: proč se za to nestydět a naopak brát nedokonalost jako svoji přednost?

Gynex

Reklama

Ať se v dnešní době podíváme kamkoli, všude na nás útočí obrázek o dokonalosti. Jsou to titulní stránky časopisů, jsou to reklamy na internetu i v televizi, jsou to profily na sociálních sítích. Je jasné, že když máme kolem sebe tolik dokonalosti, začneme si o to více uvědomovat svoji nedokonalost.

Je logické, že když kolem sebe máme tolik dokonalých věcí a lidí, tak i my chceme být dokonalé. Proč to ale neuchytit z toho druhého konce a naopak se nesnažit mít ráda svoji nedokonalost? Prozradíme vám, proč ji lze brát jako svoji přednost!

Důvod první: jste originální a nenapodobitelná

Pokud bychom byly všechny jedna jako druhá, každá do jedné stejně tak perfektní, dokonalá a bez jediné chybičky, byla by to brzy velká nuda. Pokud se odlišujete tím, že vám k dokonalosti krůček chybí nebo k ní máte dokonce ještě dál, pak se v očích druhých stáváte originální a nenapodobitelnou.

Když se nad tím zamyslíte, je přece mnohem lepší být ta jiná, ne? Když jsou všichni jako přes kopírák, vy se vyznačujete něčím jiným, co daleko více zaujme.

Důvod druhý: jste zapamatovatelná

Podíváme-li se na to z odborného hlediska, tak studie v tomto mají jasno: ostatní si mnohem snadněji zapamatují někoho, kdo je něčím jiný a klidně i zvláštní. Kdo se něčím odlišuje od davu, vystupuje z řady a má třeba nějaké nedostatky – nedokonalosti.

I z toho lze těžit a je to také důvod, proč brát svoji nedokonalosti v porovnání s ostatními jako velkou přednost. Lidé si vás mnohem snáze zapamatují, když jste zkrátka v něčem jiná. Dokonalosti je všude plno, takže obrázky splývají. Ale nedokonalost? Ta dokáže probudit zájem.

Důvod třetí: je s vámi legrace

Možná tomu nebudete věřit, ale s nedokonalými lidmi, kteří nemají potřebu svět okolo sebe přesvědčovat, že jejich život nemá jedinou chybičku, je daleko větší legrace nežli s těmi, kteří si zakládají na perfektnosti.

Podívejte se na to zcela prakticky: mnoho krásných věcí, zkušeností a zážitků kolikrát vznikne právě proto, že věci nešly tak úplně podle plánu. Není to pravda? Dokonalý život sice přináší krásný obrázek, nad kterým všichni žasnou, ale nedokonalý život přináší zábavu. A co je lepší?

Důvod třetí: máte zdravé sebevědomí

Pokud si člověk na dokonalost jen hraje – a buďme k sobě upřímné, tohle se děje dnes a denně, zejména na sociálních sítích – ten velmi často něco skrývá. Není spokojen sám se sebou, nemá se rád. Oproti tomu člověk, který není dokonalý, si na nic hrát nemusí, protože se má rád i se svými nedokonalostmi.

A v tom je jeho největší přednost. Kdo se naučí sám sebe brát i s chybami a nedostatky, které má, ten vyzařuje zdravé sebevědomí. A takový člověk je v očích druhých mnohem sympatičtější.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama