Nenechte se ovládnout vztekem. Osvědčené triky, jak ho zvládnout a porazit

Gynex

Reklama

Každý z nás má emoce, které jsou naší přirozenou součástí. Zatímco někteří je dokážou celkem šikovně potlačit a nedat najevo před ostatními, jiní tuhle schopnost nemají. Dát najevo emoce sice není žádná ostuda, ale pokud jde třeba právě o vztek, nikdo z nás jej určitě nechce projevovat před ostatními. Jak zvládat vztek?

Vztek je vlastnost, kterou máme všichni. Je to negativní emoce, která nás dokáže pohltit a ovládnout – tedy za předpokladu, že jí to dovolíme. A právě na tom byste měla zapracovat. Pocítit vztek je sice normální, ale nechat se jím strhnout už tak normální prostě není.

Trik číslo jedna: nejdříve odhalte problém

Jakmile se o vás začne pokoušet vztek, úplně první věc, kterou byste měla udělat, je odhalit problém, pro který ve vás tahle emoce vlastně vznikla. Udělejte tak ještě před tím, než se vztekem necháte strhnout a vybijete si ho někde jinde nebo dokonce na někom jiném.

V první řadě si také uvědomte, že vaše emoce jsou skutečně jen vaše. Nikdo nemůže za to, co se vám právě teď odehrává v hlavě a jak se cítíte. Proto také nikdo nemůže za to, že cítíte vztek a nikdo by se neměl stát terčem jeho vybití.

Trik číslo dva: uvědomte si, na čem vlastně záleží

Vztek dokáže být nejen velmi nepříjemná, ale bohužel také hodně nebezpečná emoce. Je potřeba naučit se s ním pracovat a umět ho zvládat. Jakmile ho pustíte tzv. ke kormidlu, bude to on, kdo převezme velení a vy se poté už jen povezete.

Ne nadarmo jedno známé rčení říká, že když najde o život, jde vlastně o *****. Na tohle myslete, až se příště zase budete chtít kvůli něčemu vztekat. Uvědomte si, na čem vlastně záleží, a srovnejte si v hlavě, jestli ta věc, kvůli které vámi cloumá vztek, za tolik negativní energie ve skutečnosti stojí.

Trik číslo tři: napočítejte do deseti

Jakmile náš mozek vydá signál, že se zlobíme a naším tělem začne proudit negativní energie v podobě vzteku, většinou ztrácíme schopnost sebeovládání a spouštíme stavidla. Až poté, co se vyvztekáme a vybijeme si negativní pocity, nám vlastně dojde, že to šlo i jinak.

Jasně, že to jde. Bohatě k tomu stačí, když se naučíte v první chvíli napočítat třeba do deseti (když toho vzteku uvnitř vás bude více, tak počítejte klidně ještě dál) a teprve poté jednejte. Uvidíte, že i deset vteřin pomůže vztek ovládnout a zabránit například tomu, že se budete vztekat před kolegy v práci a uděláte si tak akorát ostudu.

Trik číslo čtyři: mějte soucit

Když nás někdo něčím naštve a rozzlobí, logicky si na něm chceme svoje negativní pocity uhasit. Často se proto stává, že dotyčného seřveme na dvě doby. Ne vždy je to ale nejlepší řešení.

Jakmile budete mít na někoho vztek a budete mu to chtít dát pořádně sežrat, zkuste se v první chvíli zamyslet nad pocity toho dotyčného. Ve výbuchu vzteku vás může zachránit empatie vůči druhým lidem. V tu chvíli si uvědomíte, jak by bylo vám, kdyby si na vás někdo vybil svůj vztek. A pak už to možná ani neuděláte.

Tip: Přečtěte si také, jak být více pozitivní, máme pro vás několik zajímavých tipů.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama