Nejlepší cviky pro zpevnění pánevního dna po porodu

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Pánevní dno je tvořeno skupinou svalů, které se nachází ve středu těla spolu s bránicí, zádovými a břišními svaly. Proč cvičení po porodu nezanedbávat a jak poznat oslabené pánevní dno? Napovíme vám v následujícím článku.

Co je to pánevní dno?

Jedná se o důležitý sval napomáhající správnému fungování orgánů v pánvi. Tvoří také oporu pro dělohu, vagínu, močovou trubici a rektum. Po porodu a v důsledku stárnutí svalstvo ochabuje, proto je potřeba ho aktivně používat a ovládat. Aktivní pánevní dno usnadňuje případné další těhotenství, podílí se na správném držení těla a napomáhá správné funkci menstruačního cyklu.

Kdy dochází k jeho oslabení? 

Porod je pro ženský organismus zátěží, tělo je ochablé a vyčerpané, proto se doporučuje po skončení šestinedělí začít s jeho zpevňováním. Právě během šestinedělí dochází k hojení poraněné hráze, úbytku krvácení a děloha se navrací zpět do původní velikosti.

Kegelovy cviky

Cvičení vypracoval americký gynekolog Arnold Kegel v roce 1948. Hlavní roli zde hraje posilování pánevního dna směrem od zdvihače konečníku, přesněji skrz jeho část, která se upíná na pánevní kost a konečník. Kegelovy cviky se cvičí 3× denně a spočívají v rytmickém zatínání svalstva a jeho uvolňování. 

Provádí se vleže nebo na zádech a jejich základem je pravidelné dýchání. Dech nikdy nezadržujte, položte se na záda a snažte se uvolnit pánevní svaly. Stah by měl trvat přibližně 5 sekund a ze začátku byste měla udělat 80 stahů za den. Jejich počet postupně zvyšujte až na 300 stahů denně. Je důležité provádět cvičení správně, dávejte si pozor na záměnu stahu svalů pánevní dna za kontrakce břišních svalů.

Metoda Ludmily Mojžíšové

Zaměřuje se na svaly podél celé páteře, v oblasti beder a pomáhá uvolnit bolestivé nervové napětí. Kromě domácího cvičení je zde důležité konzultovat cviky s odborníkem (fyzioterapeutem), kterého budete navštěvovat přibližně 6 měsíců. Terapie je vysoce funkční a jejím cílem je srovnání pánevního dna tak, aby pacient mohl volně hýbat končetinami, necítil napětí v kostrči a dosáhl co nejdříve úlevy od bolesti.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama