Narazili jste na klíště? Zde je návod, jak ho správně odstranit

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Klíště je nepříjemný a malý parazit, který se živí krví savců, včetně lidí. Je obzvlášť aktivní v teplých letních měsících a může přenášet nebezpečné nemoci, jako je lymská borelióza. Pokud jste na sobě objevili klíště, je důležité jednat rychle a odstranit jej správným způsobem. V tomto článku vám poradíme, jak se zbavit klíštěte a minimalizovat riziko infekce.

Nezpanikařte 

Je přirozené cítit určitou paniku, když si všimnete klíštěte na svém těle, ale je důležité zachovat klid. Klíště sice může přenášet nemoci, ale ne všechny klíšťové kousnutí způsobí infekci. Je důležité jednat rychle, ale zůstat klidný.

Připravte si potřebné nástroje

Před odstraněním klíštěte si připravte vhodné nástroje. Budete potřebovat tenké špičaté kleště (nejlépe speciálně navržené pro odstranění klíšťat). Pokud nemáte speciální nástroj, můžete použít i tenké pinzety, ale ujistěte se, že jsou čisté.

Ochraňte si ruce

Než se dotknete klíštěte, je důležité si chránit ruce. Vezměte si ochranné rukavic. Nebo si alespoň umyjte ruce mýdlem a vodou před i po odstranění klíštěte z vašeho těla. Tím minimalizujete riziko možné infekce z klíštěte nebo z vašich rukou.

Najděte správné místo

Před samotným odstraněním klíštěte zjistěte, kde se přesně nachází. Pokud je klíště přilepené na obličej nebo v blízkosti očí, doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc, abyste minimalizovali riziko jejich poškození. V případě, že je klíště na jiné části těla, můžete pokračovat v procesu odstraňování sami.

Chyťte klíště správně

S použitím kleští přiložte nástroj co nejblíže k pokožce a opatrně sevřete klíště. Ujistěte se, že jej držíte blízko k hlavě klíštěte, v místě, kde se spojuje s vaší kůží.

Vytáhněte klíště pomalu

Pomalu vytahujte klíště směrem ven od vaší kůže. Snažte se netáhnout příliš, abyste minimalizovali riziko, že hlava zůstane ve vaší kůži. Klíště by mělo být odstraněno celé. Kleštěmi či pinzetou se jej můžete snažit z těla vyviklat. 

Dezinfikujte místo kousnutí

Po úspěšném odstranění klíštěte důkladně dezinfikujte místo kousnutí. Použijte dezinfekční roztok, antiseptický prostředek nebo jednoduše mýdlo a vodu. Tímto krokem minimalizujete riziko infekce a zánětu.

Na co byste si měli dát pozor

I po správném odstranění klíštěte je důležité sledovat vaše tělo a pozorovat příznaky potenciální infekce. Pokud se vyskytnou známky červené vyrážky, horečky, bolesti kloubů nebo jiných neobvyklých symptomů, potřebujete lékařskou pomoc co nejdříve. To může naznačovat přítomnost nemoci přenášené klíštětem, jako je lymská borelióza.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama