Mátu zná každý z nás – a to hlavně pro její příjemnou mentolovou vůni, ale také chuť. V naší oblasti je známá zhruba od středověku, avšak nejstarší důkazy o jejím používání pocházejí již z dob starověkého Egypta. Mezi nejznámější a nejoblíbenější druhy máty se řadí máta peprná. Má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus.
K čemu se máta používá?
Máta skvěle funguje jako podpora normální činnosti trávicího traktu a střev, navíc posiluje vaši přirozenou obranyschopnost a imunitní systém. Jistě vás potěší také zjištění, že napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá k normální funkci dýchacího systému. Její inhalace vám tedy prospěje u jakékoliv choroby dýchacích cest.
Co o mátě možná nevíte?
Víte o tom, že v Eurasii se v oblastech s výjimkou tropů nachází asi 15 druhů máty? Jde o vytrvalé rostliny, které mají plazivé oddenky. K jejich křížení dochází velmi snadno – obvykle netvoří semena, ale rozmnožují se vegetativně. Máta peprná, kterou znáte v Česku nejvíce, je křížencem máty vodní a máty klasnaté. Její výška je kolem 40 až 80 cm, má přímou lodyhu a kopinaté listy s růžovými nebo světle fialovými květy. Ke sběru máty dochází těsně před rozkvětem, tedy v období mezi květnem a zářím. Je na vás, zda trháte jen lístky nebo celou nať. Hlavní látkou obsaženou v silici máty je mentol.

Kdy se máta používá?
Máta se používá nejčastěji při výskytu trávicích problémů, při křečích trávicího traktu, při plynatosti a nadýmání. Je ideální také při nevolnostech a účinná pro zvýšení chuti k jídlu, při nachlazení povzbuzuje dýchání.
Jsou nějaká rizika užívání máty?
Pokud budete mátu jakožto dospělá osoba užívat běžně, nebude pro vás představovat žádné riziko, ale ani problémy. Myslete však na to, že máta ani její silice nesmí být podávány malým dětem – může u nich vyvolat dušnost a ohrozit je přímo na životě. Při kojení může docházet při konzumaci máty ke snížené produkci mléka. Pokud trpíte na žlučníkové potíže, konzultujte její užívání s lékařem. Problém vám může máta dělat ve chvíli, kdy jste na ni alergičtí.
Jak se máta používá?
Máta se používá nejčastěji ve formě čaje – na jeden šálek použijte čajovou lžičku listů, případně dvojnásobné množství nati. Zalijte vroucí vodou a louhujte asi 15 minut. Mátový čaj můžete pít dvakrát až třikrát denně, mátovou silici pak používejte i k inhalaci.
Tip: Zjistěte také, proč by měla být matcha součástí vašeho života a její blahodárné účinky