Máme pro vás odpověď na otázku, zda je lepší cvičit ráno nebo večer

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Každá denní doba má pro cvičení své výhody i nevýhody. V konečné fázi je pouze na vás, kdy budete sportovat, je však důležité poslouchat tělo. Jaká jsou tedy pro a proti ranního a večerního tréninku? To vše a ještě víc vám řekneme v následujícím článku.

Výhody cvičení ráno

Cvičení v ranních hodinách má podle některých vědeckých studií příznivý vliv na kvalitu našeho spánku. Pokud jste ranní ptáče, trénink nastartuje váš organismus, vyplaví z těla endorfiny a pomůže v redukci nahromaděného stresu. 

Budete tak mít po celý zbytek dne plno energie a dobrou náladu. Na lačno se také lépe spalují tuky, dle výzkumů až o 20 %. Tělesná aktivita mimo jiné snižuje chuť na jídlo, je příjemným startem do dalšího dne a především se budete cítit namotivovaně, jelikož se stanete produktivnější a výkonnější.

Nevýhody

Po ránu má tělo nižší tělesnou teplotu a zároveň bývá člověk neprotažený, je tedy větší možnost úrazu, zvláště při vzpírání nebo posilování. Nezapomínejte se proto vždy před cvičením pořádně zahřát a protáhnout, aby zranění nehrozilo. Zároveň má nevýhodu i cvičení na lačno, jelikož hrozí rychlé vyčerpání nebo únava. Na druhou stranu, trénink je velmi účinný při hubnutí, pálení tuků je mnohem intenzivnější.

Výhody cvičení večer

Pokud celý den pracujete, bude vaše tělo na trénink více protažené a připravené na větší zátěž. Večer můžete cvičit naplno, jelikož je to pravděpodobně vaše poslední povinnost dne. Také díky celodenní aktivitě je při večerním tréninku menší riziko úrazů. Sportem se můžete odreagovat a vydat ze sebe maximum, aniž by váš sportovní výkon ovlivnil práci nebo školu. 

Nevýhody

Máte za sebou náročný den, jste unavení a na trénink nechcete ani pomyslet. V této situaci do tréninku nebudete dávat maximum a ani si ho pořádně neužijete. Studie také dokázaly, že večerní cvičení narušuje spánek a zvyšuje hladinu kortizolu. Ten má za následek zvýšený krevní tlak a problém s usínáním.

Závěr

Ideální doba pro cvičení zkrátka neexistuje, obě možnosti mají pozitivní i negativní stránky. Každému člověku navíc vyhovuje něco jiného, důležité je proto zkusit obě varianty a následně se rozhodnout pro tu vámi oblíbenější.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama