Levandule: její účinky a jak ji můžete využít

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Levandule je nepřehlédnutelná bylinka oblíbená pro svou vůni, která se vám vryje do paměti. Ale také pro hezký vzhled ideální k dekorativním účelům, nemluvě o jejích léčivých a uklidňujících účincích. Věděli jste, že dokáže také odpuzovat hmyz?

Levandule je oblíbená bylinka, která je neodmyslitelně spojována s Francií, přesněji s oblastí Provence, kde je dodnes pěstována ve velkém. Jaké jsou její účinky a jak ji můžete využít?

Druhy levandule

Levandule lékařská je svým vzrůstem spíše menší, ale jsou zde i jiné druhy levandule, které stojí za zmínění. Například francouzská levandule, ta dorůstá výšky až 100 cm a je choulostivější na přezimování. Oblíbená je také „chlupatá“ levandule (tzv. wooly lavender), která se pěstuje ve Španělsku a je ideální do nádob. Levandule úzkolistá se pěstuje také v růžové nebo bílé variantě, která vypadá skvěle v kombinaci.

Levandule a její účinky

Mezi známé účinky levandule patří její účinky proti stresu – je považována za přírodní antidepresivum, které zmírňuje projevy úzkosti a stresu. Levandulová koupel je způsobem, jak se můžete uklidnit. Pokud si koupel dopřejete večer, bude se vám díky levanduli lépe usínat. Využít k tomu můžete éterické oleje z levandule. 

Kromě ducha uvolní levandule i vaše tělo – dobře funguje při bolestech zad či menstruačních bolestech jako přísada do nahřátého pytlíku. Pomáhá také při problémech s trávením a při zranění.

Jak se levandule využívá?

Levandule je odjakživa využívána ke zklidnění úzkostí a stresu, na podporu trávení, ale i při poruchách spánku. Protože má antibakteriální účinky, můžete ji používat také k dezinfekci. V gastronomii se používá jako koření s nezaměnitelnou chutí – v létě si z ní zkuste udělat osvěžující limonádu, určitě si ji zamilujete. Levandulová silice se vstřebává do těla rychle, proto jsou i její účinky znatelné v řádu několika minut. 

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama