Jak na výběr stylu, ale i barev do menších místností?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Pořizujete si nové vybavení do bytu a nevíte, v jakém stylu nebo barevné kombinaci nábytek zvolit? Inspirujte se v našem článku, kde vám poradíme, na jaké prvky byste se měli soustředit, a také si povíme něco o barevné typologii.

Jak najít vhodný styl?

Interiér bytu by měl být sladěn do jednoho stylu, který bude převládat. Míchání několika různých variací je často mnohem náročnější a výsledek může působit kýčovitě a lacině. Zajímejte se o to, jak se k sobě styly hodí, prostudujte si jejich pravidla a držte se osvědčených schémat. Nezapomínejte ani na sebe, vyberte styl, který na vás působí příjemně a navozuje ve vás pocit domova.

Inspirujte se

Pokud si již delší dobu lámete hlavu s výběrem správného stylu, nechte si poradit. Nemusíte mít stejný design interiéru jako vaši rodiče nebo kamarádi, najděte to, co se líbí vám. Hledejte na internetu, v časopisech, bytových prodejnách nebo se zeptejte odborníka. Nedělejte unáhlená rozhodnutí, vše si raději nechte důkladně projít hlavou.

Nezapomínejte na materiál a barvy

Pro každý styl bydlení je charakteristický nějaký materiál. Například skandinávský styl používá především kov, kožešiny a dřevo, naopak retro styl se vrací do minulosti a pracuje s prvky, jako jsou chrom nebo plast. Na světě již existuje nespočet stylů do interiéru, proto je nejlepší naučit se správné kombinaci s barvami typickými pro danou variaci.

Spektrum barev

Při návrhu vzhledu místnosti se zamyslete i nad jeho barevností. Správně zkombinované barvy dodávají bytu novou atmosféru a vzhled. Vybírejte barvy podle toho, jaké pocity ve vás vyvolávají. 

Barvy se dělí dle působení na teplé a studené. Mezi teplé řadíme červenou, žlutou, oranžovou a hnědou, mezi studenými se nachází fialová, modrá, šedá a zelená. Chladné barvy člověka uklidňují a pomáhají také při relaxaci nebo soustředění. Naopak teplé barvy tělo povzbuzují a navozují radostnou náladu, hodí se proto především do obývacího pokoje nebo kuchyně. 

Barvy mají výhodu, že dokážou opticky zvětšit a zmenšit prostor, proto při výběru odstínu tónů do malých místností zvolte světlejší, jako jsou krémová, mentolová nebo bílá. U větších místností můžete použít i tmavé odstíny, dávejte si však pozor, aby prostor nepůsobil příliš stísněně.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama