Kolik ovoce a zeleniny byste měla během dne sníst

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Pokud jste se někdy zajímala o to, jak by měl vypadat zdravý jídelníček, jistě jste slyšela o tom, že byste měla jíst dostatek ovoce a zeleniny. Ovoce i zelenina mají velmi příznivý vliv na lidské zdraví – víte ale, kolik ovoce a zeleniny byste měla během dne sníst? Zatímco někde se hovoří o pěti porcích, jinde o ještě větším množství.

Kolik zeleniny a ovoce je ideální?

Světová zdravotnická organizace WHO hovoří o tom, že by měl každý člověk sníst za den alespoň 400 gramů ovoce a zeleniny. Toto množství byste si měli rozdělit ideálně do pěti menších porcí. To odpovídá například jednomu pomeranči, mističce hroznů, jablku, banánu, rajčeti a vařené zelenině u oběda. Naopak lékařský časopis Journal od Epidemiology uvádí, že optimální účinky vám ovoce se zeleninou zaručí až při deseti porcích za den, což je 800 gramů. 

Pravidelnou konzumací ovoce a zeleniny zlepšíte zánětlivé stavy ve vašem těle, průběh imunitních reakcí, ale také se vám bude snáze hubnout a udržovat vaše optimální hmotnost. Nemluvě o faktu, že například zelenina má málo kalorií, takže jí můžete sníst hodně – zasytí vás, ale nepřiberete.

Jaké ovoce a zeleninu byste měla jíst?

Pokud chcete bojovat proti kardiovaskulárním chorobám, doporučujeme vám konzumovat jablka a hrušky. Vynechávat byste neměla ani zelí, kapustu, květák, řeřichu, brokolici a listovou zeleninu. Riziko, že vás postihne srdeční nebo cévní choroba, snižuje také konzumace rajčat a zeleniny s ovocem, které jsou bohaté na vitamín C – například citrusy. 

Riziko vzniku některých druhů rakoviny dokážete snížit pravidelnou konzumací kapusty, zelí, brokolice a květáku. Ve vašem jídelníčku by neměla chybět žlutá a zelená zelenina. Pozitivní vliv na vaše zdraví bude mít také bobulovité ovoce (borůvky, jahody, maliny, brusinky a ostružiny), hrozny, kořenová zelenina a brambory. 

Naopak si dejte pozor na konzumaci zavařenin, ovocných šťáv a džusů – při jejich pravidelné konzumaci do svého těla dostanete mnohem více cukrů, než byste měla.

Jak jste na tom s konzumací ovoce a zeleniny vy? Co máte ráda? A čemu se naopak vyhýbáte?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama