Kdy jsou děti připravené na sportovní kroužky a volnočasové aktivity? Nezačínejte nikdy moc brzy!

Gynex

Reklama

Sportovní a volnočasové aktivity by měly být součástí života každého malého dítěte. Nejen, že jim to napomáhá v rozvoji v různých specifických i všeobecných ohledech, ale může dokonce dojít k zajímavým životním příležitostem. Pánové bohužel často v tomhle ohledu bývají až příliš ambiciózní. Proto je na nás ženách hlídat, kdy a jak děti mají s aktivitami začínat.

Kdy je čas na sportovní kroužky pro děti?

Jednou z věcí, která se bohužel dnes a denně stává, je, že děti začínají s různými sportovními aktivitami až příliš brzo. Díky tomu, se mimo určité frustrace jim mohou množit i nepříjemné stavy únavy. Proto je lepší počkat se začátkem sportovních aktivit až na správný okamžik. Děti by měly správně začínat okolo čtvrtého až pátého roku s prvními krůčky jakéhokoliv sportovního života.

Je víceméně jedno, zdali jde o kolektivní či individuální sportovní kroužky a zdali jde o atletické či míčové hry. Důležité je, aby děti hned od začátku získávali nenásilnou a příjemnou cestou vztah k pohybu a sportovním aktivitám.

První krůčky a první roky tak nejsou v duchu sportovního tréninku, jak by leckdo očekával. Jsou spíš orientovány na zlepšování pohybových schopností, prostorového vidění a rozvíjení různých dovedností jako je házení či chytání balonku.

Ne nadarmo se tomuto období říká „zlatý věk koordinace“ a děti se v něm nejlépe učí novým pohybům a získávají nejjednodušeji nové pohybové vjemy. To bychom jim my všichni dospělí mohli navždy závidět.

Pokud se pak zrovna váš prcek nenajde v daném sportu či aktivitě, tak jej u něj zbytečně nedržte. Nechte jej věnovat se jiným aktivitám a mnohdy se pak stane, že se děti sami a rádi vrátí k původní sportovní aktivitě, do které nebyly nuceny ze strany rodičů.

Umění, kreslení a společenské akce jsou pro malé děti výtečné!

Kroužky, které většinou najdeme v základních uměleckých školách, jsou něčím, co v žádném případě dětem nemohou uškodit. Je tedy pravda, že ne každé dítě se v těchto oblastech najde a bude je chtít dělat dobrovolně. Pak stejně jako u sportovních aktivit nemá žádný význam ho tlačit násilím. Naprostá většina malých dětí ale tyto skupinové aktivity jako je kreslení, hraní si s ostatními dětmi a zpívání má ráda. A to už jen z toho důvodu, že se s ní například ve školkách potkávají zcela běžně.

Mimo toho, že se dítě rozvíjí po všech ohledech od manuální zručnosti a šikovnosti musíme ocenit i ten snad největší přínos. A ten je hlavně sociální styk v kolektivu. Děti, které se mu cíleně vyhýbají nebo je dokonce rodiče nechtějí nechávat na kroužcích a předškolních aktivitách, nakonec mívají v pozdějších letech problémy s navazováním přátelství a dobrých vztahů.

Dá se tedy říci, že jakákoliv skupinová aktivita je pro malé děti úžasným přínosem a pokud máte šanci dítě pravidelně nechávat v širokém kolektivu, rozhodně se ji nevyhýbejte a už od útlého věku, kdy na vás není závislé, mu dejte prostor.

Tip: Přečtěte si také, jaké jsou rodičovské hlášky a věty, které ubližují ve výchově nejvíce.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama