Kalorie – počítat nebo nepočítat?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Ráda byste zhubla, ale představa, že nejzdravěji to půjde pouze s počítáním kalorií, vás děsí? Víte, že vás nebude bavit všechno vážit a zapisovat? Přesto chcete hubnout zdravě a s dlouhodobými účinky – bez strašáka v podobě jojo efektu? Pak si přečtěte naše tipy, jak na to.

Kalorie – palivo, které naše tělo potřebuje

Při hubnutí nesmíte zapomínat na to, že kalorie přijímáte nejen v jídle, ale také v pití. V čisté vodě nenajdete kalorie žádné, ale v limonádách, džusech či různých šťávách jich může být hodně. Kalorie naše tělo využívá jako pohon, který nám dodává energii na jakoukoliv fyzickou, ale i psychickou aktivitu. Pokud kalorií přijmete více, než potřebujete, tělo si je začne ukládat do svých tukových zásob. A právě v této chvíli začínáte tloustnout.

Kalorie najdete ve všech potravinách, ze kterých se skládá váš jídelníček. V bílkovinách, sacharidech, ale i tucích. Právě v nich je kalorií nejvíce, na druhou stranu vás zasytí na delší dobu. Pokud však chcete hubnout, neměli byste to s jejich množstvím přehánět.

Příjem musí být menší než výdej

Jestliže chcete hubnout, musíte si hlídat, aby byl váš kalorický příjem menší než výdej. Obecně byste měla spálit více kalorií, než přijmete v potravinách a nápojích. Spalování kalorií můžete podpořit také fyzickou aktivitou. Kombinace vyváženého jídelníčku a dostatku pohybu je pro vaše tělo nejvhodnější.

Hubnutí bez počítání kalorií

Pokud se vám nechce počítat kalorie u všeho jídla, které za den sníte, měla byste udělat pár změn, které vám pomohou v tom, abyste nevědomky nesnědla více kalorií, než je pro vás vhodné. Ze svého jídelníčku vyřaďte (případně omezte) všechna vysoce kalorická jídla. Sem patří zejména smažená jídla a sladkosti.

Pokud potřebujete při hubnutí „nakopnout“ a dodat energii, můžete vyzkoušet doplněk stravy Qi coffee. Kromě toho, že budete mít více energie a snáze se přimějete k pohybu, budete také odolnější proti stresu.

Kalorické suroviny je potřeba nahradit méně kalorickými, ideálně s vysokými výživovými hodnotami. Bílou mouku můžete nahradit celozrnnou alternativou, bílou rýži za tmavou, banán za lesní ovoce. Jezte pravidelně a menší porce, rozpohybujete si tak svůj metabolismus. Pokud s hubnutím teprve začínáte, bude stačit, když uděláte pouze pár změn (vynecháte slazené nápoje, sladkosti a typicky českou kuchyni plnou knedlíků), první shozené kilogramy na sebe nenechají dlouho čekat.

Hubnete? Počítáte si kalorie, nebo máte raději hubnutí cestou intuitivního stravování?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama