Jak začít s podnikáním

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Chtěla byste se postavit na vlastní nohy a začít podnikat? Máte ale strach ze založení živnosti či firmy? Pak pro vás máme jednoduchý návod, jak na to. Založení živnosti totiž není v současnosti ničím složitým – jde o záležitost, kterou si může zařídit naprosto kdokoliv. 

Jak začít s podnikáním?

Uvažujete o tom, že byste změnila svůj dosavadní život a začala jste s podnikáním? Pak se vám jistě budou hodit naše tipy na to, jak začít podnikat od nuly. Naše tipy jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro ty, co už něco vědí. Zjistíte, že je to jednodušší, než se vám mohlo na první pohled zdát.

Výběr vhodné živnosti

Před začátkem každého podnikání stojí výběr vhodné živnosti. Na internetu i na úřadu najdete jejich přehled. Pokud si nejste jisti, pod kterou živnost vaše budoucí obživa spadá, klidně se poraďte na živnostenském úřadě. Za nejjednodušší se jeví výběr některé z volných živností, kde stačí splňovat obecné podmínky pro podnikání – nepotřebujete výuční list z daného oboru. Založení živnosti vás bude stát 1 000 korun.

Přihlášení na úřadech

Jako živnostník se musíte přihlásit na finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Ještě na živnostenském úřadě se zeptejte, hned při zakládání živnosti, zda za vás přihlášení k jednotlivým úřadům neudělají oni. Ve většině případů tak nemusíte sami nahlašovat téměř nic. 

Marketing je důležitý

Založení živnosti je úplný začátek vašeho podnikání. Nestačí vyřídit si oprávnění a čekat, že první zakázka přijde sama. K úspěšnému podnikání si musíte připravit strategický plán, musíte umět obchodovat a vyznat se v marketingu. Nebo mít někoho, kdo se v něm vyzná místo vás. Kromě samotné obchodní činnosti se musíte věnovat také své propagaci. Snažte se hledat první zakázky a buďte realistická. Určete si, kolik zakázek můžete přijmout, abyste si vydělala dost na to, kolik potřebujete. A aby neklesla kvalita vámi odvedené práce. 

Stanovte si ceny

Stejně jako firmy a obchody, také v případě živnostníka jsou důležité ceny. Ty byste měla mít nastavené ještě před tím, než své služby začnete nabízet. Nikdy nechoďte s cenou příliš nízko pouze proto, že začínáte a chcete získat nové zákazníky. Nízké ceny vám sice zaručí více zakázek, k dosažení potřebné měsíční částky však budete muset pracovat mnohem víc, než vám bude milé. Nemluvě o tom, že navýšení cen budou dosavadní klienti snášet špatně. 

Budete potřebovat účetní

Daňové přiznání, přehled pro pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení – dokumenty, které budete muset vyplňovat každý rok. Samotný proces vám jistě usnadní, pokud si na toto období v roce najmete účetní, která vše vyplní za vás. Vy myslete na to, abyste měla v pořádku faktury, výdaje a další nezbytnosti. Profesionálně vedené účetnictví vám ušetří spoustu starostí. 

Co vy a podnikání? Zvažujete ho, nebo je vám lépe v zaměstnaneckém poměru?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama