Jak vzniká zamilovanost a láska

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Pociťujete mravenčení v břiše, buší vám srdce o sto šest a nemůžete se přestat usmívat? To vám mozek dává najevo, že jste zamilovaní. Co to ale láska vlastně je a jak ji poznat? Dozvíte se v následujícím článku.

Jak vypadá proces zamilovanosti

Lidé vnímají lásku jako kombinaci přitažlivosti, něhy, náklonnosti a porozumění. Dle vědců se však jedná pouze o chemický vzorec, který mozek vyhodnocuje na základě správného výběru vhodného protějšku. Tato reakce vyvolá určitá jednání, díky nimž si podvědomí samo určuje jakási kritéria, smysly vyvolají nové pocity, a v těle se následně začnou vytvářet hormony. 

Mezi ty nejznámější patří dopamin, který vyvolává příjemné a uvolňující pocity v přítomnosti milované osoby. Dále naše tělo vyplavuje například hormon adrenalin, kterému vděčíme za velké množství energie a odhodlání.

Láska jako droga

Stav zamilovanosti se v mnoha ohledech podobá těm, které prožívají lidé pod vlivem drog. Produkované hormony mohou v těle spustit jistou závislost, se kterou souvisí abstinenční příznaky. Řadí se mezi ně nespavost, nechuť k jídlu, bolest hlavy nebo vyčerpání. 

Máte radost ze života

Zamilování pozitivně ovlivňuje způsob myšlení člověka, pesimističtí lidé začnou často sršet optimismem, negativní věci najednou vidí nadějně, zábavněji a pestrobarevně.

Chcete být stále s ním

Cítíte se bez nového protějšku jako tělo bez duše, užíváte si naplno jeho přítomnost a vyhledáváte každou volnou chvíli, abyste mu mohli být poblíž? Dopamin, který je odpovědný za tyto pocity, aktivuje v mozku tzv. závislosti. Ty se kromě výše uvedených nevědomky projevují také spokojeným a vyrovnaným pocitem.

Udržujete oční kontakt

Pokud se na partnera často a dlouze díváte, značí to jistou míru důvěry a prohloubení vztahu. Oční kontakt vztah upevňuje, proto momenty, kdy ze sebe nedokážete delší dobu spustit oči, značí opravdovou zamilovanost.

Nemůžete ho dostat z hlavy

Stále přemýšlíte, co zrovna dělá, jak se mu daří a nad čím asi přemýšlí? Fenylethylamin, známější jako droga lásky, je hormon způsobující pocit poblouznění a neschopnost se ovládat. To je důvod, proč se vám zdá, že nemůžete na svého milého za žádnou cenu přestat myslet a myslíte si, že blázníte.

Fáze vystřízlivění

Romantická zamilovanost se po čase začne vytrácet, následně vyprchá prvotní vášeň a snižuje se sexuální přitažlivost. Vzniká pocit bezpečí, klid, rovnováha a vyrovnanost, díky nimž přichází na svět pevné pouto vedoucí ke spokojenému vztahu.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama