Jak vycházet s nevyrovnaným kolegou v práci

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Pouze málo lidí si může vybrat, koho bude mít za své kolegy v práci. Rozdíl je také v tom, pokud nastupujete do zcela nového týmu nebo vytváříte tým nový. Pokud budou všichni úžasní, máte štěstí. Pak je zde ale i možnost, že narazíte na někoho, s kým je obtížné vyjít.

Ne každý má štěstí, že v práci naráží pouze na hodné a skvělé lidi. Na pracovišti se můžete setkat i s těmi, s nimiž se vychází velmi obtížně. Víte, o jaké typy lidí se jedná?

Neustále negativní

Tenhle kolega pouští jednu negativní větu za druhou – vše kritizuje, nic nefunguje. Konstruktivní kritika je dobrá, ale rozhodně ne kritika, která nic nepřinese. Pokud chcete s danou osobou vycházet, požádejte ho o podrobnosti – požádejte ho, aby se ujal některého z úkolů, zeptejte se ho, proč myslí, že něco nevyjde. Dejte mu prostor, aby ukázal své řešení. Pokud žádné nebude, možná mu tím zavřete pusu.

Kariérista – ale nefér

Pokud je konkurence na pracovišti zdravá, donutí vás to podávat lepší výsledky. Pokud ale mezi sebou máte kariéristy, kteří neváhají a využijí jak vás, tak i ostatní, je něco špatně. Takový člověk se tváří mile, chápavě. Když ale na poradě prezentuje vaše myšlenky a nápady a vydává je za své, je potřeba jednat. 

Snažte se takovému člověku ukázat, že pracujete s ním, ne proti němu. Klidně s daným člověkem spolupracujte, ale ujistěte se, že jste si ponechali důkazy (kopie – vypracovaných projektů, e-mailů). Díky tomu se nestane, že daná osoba sklidí úspěch za vás oba.

Drbna, která ví, kde se co šustne 

Chce vědět, kde se co děje. A ráda se o tyto informace podělí s ostatními. Vy jí řeknete příběh ve verzi A, ona si ho přikrášlí a do světa pustí verzi B. Ráda vám poradí, podá pomocnou ruku, ale potom si o vás bude povídat se všemi kolem. 

Zde si musíte dávat pozor na to, co dané osobě řeknete. Pokud se pokusí o konverzaci o vašich nadřízených, ale i jiném kolegovi, zdvořile tuto konverzaci opusťte. Je zde šance, že daná osoba řekne ostatním nejen to, co říkáte, ale i pikantnější verzi.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama