Jak vybrat boty na běhání?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Běh se řadí mezi venkovní pohybové aktivity nenáročné na čas, a není tedy překvapením, že jeho obliba stále roste. Jediná nezbytná výbava jsou běžecké boty. Vyznat se v nepřeberně široké nabídce nejrůznějších modelů se na první pohled může zdát nemožné. Stačí si však položit několik základních otázek, na jejichž základě můžete vybrat běžecké tenisky na míru vašim potřebám.

Podle druhu terénu

Budete běhat po tvrdém městském povrchu, nebo naopak po měkkých nezpevněných cestách v lese? Nebo v těžkém terénu? Na základě tvrdosti a náročnosti terénu se boty na běhání dělí na silniční, univerzální a terénní.

Silniční mají tlumení, které chrání klouby před prudkými dopady na tvrdý terén. Přívětivá je také jejich nízká váha, která se běžně pohybuje okolo 200 gramů. Univerzální obuv nabízí sice menší, ale stále dostatečné odpružení pro pohyb po městském povrchu, ale díky agresivnější podrážce se s nimi neztratíte ani v lehčím terénu. 

Do těžkého, technického terénu se pak hodí takzvané trailové běžecké tenisky. Ty poskytují větší ochranu chodidla před kameny a terénními nerovnostmi a díky hlubšímu vzorku podrážky poskytují dostatečnou stabilitu i pro prudké horské seběhy. Jedinou nevýhodou může být jejich větší váha. 

Podle typu nášlapu

Při výběru běžecké obuvi byste měli brát v potaz vaši běžeckou techniku. Rozlišujeme tři základní druhy dopadu. Nejčastěji se setkáte s pronačním typem došlapu. V tom případě se kotníky ve fázi odrazu propadají dovnitř. To je ve většině případů způsobeno špatnou klenbou chodidla. Obuv pro tuto techniku běhu má silnější vnitřní vrstvu, čímž je onen propad kompenzován. 

Opakem pronace je takzvaný supinační došlap. V tom případě je kladena příliš velká váha na vnější stranu chodidel. Tento styl však není třeba kompenzovat jiným typem obuvi. Nejideálnější, ale bohužel také nejméně častý, je neutrální došlap, kdy je největší síla (a tudíž i osa kroku) směřována do středu chodidel. 

Finální výběr 

Kromě nejdůležitějších výše zmíněných parametrů je potřeba brát v potaz také šířku chodidla, výšku nártu a subjektivní pocit chodidla po obutí. Proto doporučujeme několik modelů vyzkoušet raději osobně, než tenisky objednávat online bez vyzkoušení. 

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama