Jak vybrat barvu do vaší ložnice?

Zdroj: Unsplash.com

Gynex

Reklama

Trápí vás neklidné spaní? Nemůžete každý druhý večer usnout? Možná není problém ve vás, ale přímo ve vaší ložnici. Nemusíte hned nutně kupovat novou postel nebo matraci, často stačí provést změnu v podobě nové výmalby. Ne každá barva se totiž do ložnice opravdu hodí. Poradíme vám, jak vybrat barvu ložnice pro kvalitní spánek.

Mezi důležité prvky vaší ložnice jistě patří kvalitní postel s matrací. Na usínání a kvalitu spánku má však vliv také vaše okolí – přesněji výmalba. Ta by měla být v ložnici jemná, vhodné jsou tlumené barevné odstíny. Za ideál se považuje béžová, jemně zelená, světle růžová, ale i levandulová barva. Naopak tmavé a rušivé barvy mohou působit agresivně – oranžová, červená a sytě zelená barva tedy nemají ve vaší ložnici co pohledávat.

V posledních letech je velmi moderní mít v místnosti několik různých barev, případně několik odstínů jedné barvy. V tomto případě však nepoužívejte více než 4 barvy nebo 4 odstíny. Jedna barva by měla být primární, další jen doplňkové. Ačkoliv výběr konkrétní barvy na výmalbu ložnice závisí jen na vás, nezapomínejte, že by měla ložnice vyzařovat klid, pohodu a lákat vás ke spánku.

Zdroj: Unsplash.com

Jak barvy působí na naši náladu?

Barvy jako takové se rozdělují na chladné a teplé. Mezi chladné patří modrá, šedá a zelená. Jde o barvy, které působí relaxačně, uklidní vás – a jsou tedy pro spánek ideální. Pokud se vám chladné odstíny barev nelíbí, i když jsou na spánek jako dělané, můžete vyzkoušet také teplejší odstíny světle žluté nebo zelené, dále pak růžové, jemně fialové nebo broskvové.

Mezi teplé barvy můžeme řadit tmavě červenou, hnědou, ale i tmavě modrou barvu – tyto barvy působí teplým dojmem a jsou vhodné pro všechny milovníky tepla a pohody. V ložnici s nimi však šetřete – používejte je spíše jako doplňkové.

A co neutrální barvy?

Poměrně vhodné jsou do ložnice také neutrální barvy, kam řadíme bílou, světle šedou a další podobné odstíny. Nejenže vás nebudou při usínání nijak rušit, ale navíc se skvěle kombinují se všemi dalšími barvami. Ideální je například kombinace béžové stěny, která vás povzbudí při vstávání spolu s bílou barvou na ostatních stěnách. Neutrální výmalbu pak můžete doplnit o výraznější nábytek, lampičky, ale i další zařízení. Doplňky mohou být v tmavých barvách, které v kombinaci s neutrálními odstíny skvěle vyniknou.

Tip: Přečtěte si také, jak se zbavit plísně na stěnách.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama