Jak správně vybrat zimní bundu?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Jsou věci, u kterých se vyplatí věnovat jim trochu času. Mezi ně patří i výběr nové zimní bundy, protože tu většinou vybíráme s úmyslem nosit ji několik dalších let. A kromě toho, aby byla hezká na pohled, vás musí také dostatečně zahřát. I proto vám dnes poradíme, jak vybrat správnou zimní bundu. 

Jaké vlastnosti by měla mít zimní bunda?

Nepromokavost

Pokud se v zimě chcete věnovat venkovním aktivitám, je nepromokavá bunda nezbytností. V zimě se však bude hodit takřka kdykoliv. Když bude pršet nebo sněžit, jistě nechcete chodit v mokrém. Nepromokavost úzce souvisí s vodním sloupcem. 

Vodní sloupec

Vodní sloupec udává, jak vysokému „sloupci vody“ bude materiál bundy schopen odolat, než prosákne. Velikost se udává v milimetrech. Nezapomínejte ale na to, že i vysoký vodní sloupec nemusí být zárukou, že nepromoknete. Velký vliv totiž má také kvalita švů, zapínaní či odvětrávání.

Prodyšnost

I když v zimě nechcete, aby teplo utíkalo ven, bunda musí dýchat. A tudíž se vypořádat se zapařením, ke kterému by mohlo dojít, když byste se zpotili. Pak by mohla být bunda sebelepší, ale díky jejímu zapaření byste snadno nastydli. 

Větruvzdornost

Bunda by měla být prodyšná, ale také větruvzdorná. Je to vnější vrstva bundy, která by vás měla ochránit před profouknutím zvenčí. To oceníte hlavně na sjezdovkách, kde si budete chtít užívat na lyžích či snowboardu bez toho, aby vám byla zima kvůli větru.

Jaký účel bude bunda plnit?

Zamyslete se nad tím, k jakému účelu bude vaše zimní bunda sloužit. Kolik času budete trávit ve městě, kolik na horách a kolik na procházkách? Podle nejčastější zimní aktivity pak vybírejte nejvhodnější kousek právě pro vás.

Zimní bunda do města

Zima ve městě nebývá příliš tuhá, takže vám postačí i tenčí varianta. Nemusíte příliš řešit funkční prvky, přechody mezi zastávkou, parkovištěm, domem a prací nebývají dlouhé, takže neprochladnete. Z tohoto důvodu můžete místo bundy zvolit kabát. 

Outdoorové a turistické bundy

Pokud trávíte hodně času v pohybu, je důležitá prodyšnost. U náročnějších pohybových aktivit se zpotíte, a proto je potřeba odvádět teplo z těla pryč. Vrchní vrstva vaší bundy by měla být nepromokavá. Na zimní túry je ideální tenčí, ale na funkční vrstvy bohatá bunda.

Zdroj: Freepik.com

Zimní bunda na lyže

Na horách poznáte vlastnosti bundy nejvíce. Se sněžením vám pomůže nepromokavá vrstva s vysokým vodním sloupcem, větruvzdorná vrstva se postará o boj s častými nárazy větru. Při lyžování nebo na snowboardu budete střídat náročnou fyzickou aktivitu s dlouhým sezením na lanovce, i proto nezapomínejte na prodyšnost. Z praktického hlediska budete potřebovat také dostatek kapes.

Materiál

Materiály, z nichž se bundy vyrábějí, mají různé vlastnosti. Péřové bundy nemají speciální funkce jako jiné materiály, ale jedná se o nejlepší izolační materiál. Budou se vám hodit zejména do města. 

Při sportu oceníte hlavně softshellové materiály, jako jsou fleece, Primaloft nebo třeba Gore-Tex. Softshellové bundy jsou lehké a elastické, proto se vám v nich bude dobře pohybovat. Nepromoknou, neprofouknou a navíc jsou prodyšné. Fleecové bundy mají nízkou hmotnost a rychle schnou.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama