Jak si získat respekt u dětí?

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Udržení si autority v rodině s dítětem není vůbec snadné. Každé dítě je individuální, nicméně základní principy, které fungují ve vybudování a udržení respektu, jsou si velmi podobné. Jak dokázat, aby vás děti poslouchaly a neodmlouvaly? To se dozvíte v dnešním článku.

Důslednost

Nastavte si pravidla, za jejichž porušení bude následovat konkrétní trest. Nikdy ze svých nároků neslevujte, jakmile jednou zaváháte, dítě si to bude pamatovat a zkusí stejnou věc znova. Může se rychle stát, že vás již nebude brát vážně. Trvejte si na svém, nenechte se obměkčit dětským pláčem, žadoněním nebo předstíráním nevolnosti. Jakmile se něčím proviní, následuje trest, ať už slovem, konkrétním úkolem nebo domácí prací. Prohřešek dítěti již další den nepřipomínejte, zapomeňte na něj. Pokud ho budete trestat několikrát po sobě, může cítit nespravedlnost.

Odměňujte

Pochvala a odměna jsou jednou z důležitých složek pozitivního chování. Zkuste najít něco, v čem dítě uspělo a dejte mu zaslouženou odměnu. Pokud více trestáte, než chválíte, je to špatně, zkuste to dělat přesně obráceně.

Zdroj: Freepik.com

Při přešlapu se omluvte

Všichni dospělí mají občas chvíle, kdy jsou unavení, vyčerpaní, frustrovaní nebo nevyspalí. Necháte se unést emocemi, zvýšíte hlas na své dítě, které uteče s pláčem nebo se lekne. Je to přece jen nespravedlivé chování, vaše nálada by neměla negativně ovlivňovat lidi kolem vás. Pokud uznáte chybu a omluvíte se, dítě vás za to na oplátku bude uznávat.

Nekřičte

Pokud dítě přijde pozdě domů, pokuste se s ním komunikovat v klidu a bez zvýšení hlasu. Vyslechněte ho, dejte najevo svůj názor a nesnažte se dopředu soudit. Pokud do komunikace zapojíte shazování, irelevantní trestání, poznámky o inteligenci nebo sprosté nadávky, asi těžko získáte od dítěte respekt. Pokud se cítíte zklamaně nebo naštvaně, sdělte mu své pocity. Na respektu se musí pracovat, ten si nezískáte křikem.

Nesnažte se poučovat

Nechte dítěti prostor používat vlastní rozum, zasáhněte pouze v moment, kdy se jedná o něco vážného. Neustálé opravování nebo poučování člověka jen demotivuje. Nechte dítě, ať samo vyzkouší a prozkoumá možnosti, pomůže mu to v učení se z vlastních chyb. 

Jakým způsobem si získáváte vzájemný respekt s dětmi vy?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama