Jak si vybudovat silné pouto a vztah k dítěti

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Utužování vztahů je běžnou součástí každodenního života, budování pouta s dítětem není výjimkou. Rádi byste byli svému dítěti blíže a trávili s ním více volného času? V následujícím článku vám zkusíme napovědět, jak na to.

Důvěra je základ

Na důvěře se staví prakticky každý vztah, jedná se o velmi křehkou vlastnost, která může být lehce narušena. Pokud ji jednou zničíte, bude vám nějaký čas trvat, než se věci vrátí tam, kde byly předtím. Důvěra vzniká u dítěte již v kojeneckém věku, kdy se novorozenec ujišťuje, zda se na vás může spolehnout ve chvílích jeho potřeby.

V následujících letech jde o naplnění emocionální vazby, kde můžete vidět, zda vám dítě důvěřuje nebo ne. Rozšiřování důvěry probíhá přes konkrétní situace, jako například spolehlivost, vyzvedávání ze školky včas, splnění slibu či trávení společného času výměnou za vypracování domácích úkolů. Dodržujte každé slovo, co dítěti řeknete, nedělejte něco, na čem jste se s dítětem nedomluvili a projevujte dítěti důvěru v jeho zálibách nebo názorech.

Komunikujte

Věnujte svému dítěti dostatek času, nechte ho svěřit se, nastanou časy, kdy si bude chtít tajemství nechat samo pro sebe. Snažte se být otevření, vyslechněte ho a neodsouvejte společně strávené chvíle na druhou kolej. To, co se vám nemusí zdát důležité, může být pro dítě v ten moment naprosto klíčovou záležitostí.

Netrestejte

Bouchání dveřmi, křik nebo pláč, pubertou si prošel každý z nás, snažte se přežít tyto chvíle, co nejlépe to jde a neberte si vše příliš osobně. Dítě ještě neumí přesně vyjadřovat své emoce, je ztracené a nechápe, co se mu v hlavě odehrává. Na vás je pomoct mu, netrestat ho za zbytečnosti, vést ho k autoritě, nevyhrožovat tresty a vyhýbat se fyzickému či psychickému násilí.

Vzájemný respekt

Snažte se vše vyřešit v klidu, pokud dítě udělalo něco špatného, vysvětlete mu situaci a dejte najevo, proč to byla chyba. V životě neexistují pouze radostné momenty, ale i ty smutné, které jsou doprovázené frustrací nebo zlostí. Stanovte si spolu určité hranice, odměňujte dítě za jejich splnění, podnikejte různé hry, ale také povinnosti, které většinu z nás nebaví, ale je důležité naučit se řádu a úklidu. Buďte pro něj zkrátka inspirací, kterou bude obdivovat a vážit si jí.

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama