Jak si rozdělit domácí práce s partnerem? Hlavně férově!

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Je hned několik věcí, které dovedou spolehlivě narušit klid a pohodu ve vztahu. A neférové rozdělení domácích prací a úklidu patří k nim. Zatímco ženy si stěžují, že je vše kolem domácnosti na nich, muži oponují, že dělají jiné věci. Co s tím? Poradíme vám, jak si rozdělit domácí práce. Hlavně férově!

Nespravedlivé rozdělení domácích prací a péče o děti trápí spoustu žen. Ty tráví prokazatelně více času péčí o domácnost i potomky než muži. Spousta domácích prací je rozdělených neférově, přitom se jedná o domácnost dvou lidí, kteří by se na jejím chodu měli podílet stejným dílem. Časy, kdy muž živil rodinu a žena zůstávala doma, aby se starala o domácnost a děti, jsou dávno pryč. V současnosti tráví ženy v práci stejné množství času jako muži, přesto zůstává veškerá práce o domácnost na nich, zatímco muž přijde unavený z práce, sedne si k televizi a je spokojený (netvrdíme však, že to takto funguje u všech párů). Jak je to u vás doma?

Trvejte na tom, že si práci rozdělíte

Pokud chcete, aby se u vás doma něco změnilo, nezačínejte diskuzi větou, že by se vám hodila pomoc. Pokud se partner pustí do domácích prací, nepomáhá vám. Dělá něco, co by měl dělat pro sebe. Váš vztah má být rovnocenný, úklid není povinností jednoho z vás, kdy se druhý přidá jen ve chvíli, když nemá co na práci. Možná k tomu přistupujete špatně samy – váš protějšek třeba ani neví, že se nezapojuje dostatečně.

Diskuzi o rozdělení domácích prací veďte v klidu, bez hádek, nikdy ne pod tlakem. Rozhodně to nezkoušejte tak, že vše přestanete dělat a budete čekat, až začne muž. Spousta z nich bude nepořádek statečně ignorovat.

Tip: Přečtěte si také, jak poznat, že vám to ve vztahu neklape.

Zdroj: Freepik.com

Co vše je třeba udělat?

Každý člověk je jiný a každý má zcela jiné představy o tom, co znamená uklizený byt. Někdo nesnese povalující se věci všude kolem sebe, ale ignoruje fakt, že je třeba utřít prach. Druhý z páru to může mít opačně. I proto se spolu domluvte na tom, co všechno je třeba podle vás dvou dělat. Snažte se o kompromis.

Pokud si chcete vše spravedlivě rozdělit, měli byste mít přehled o tom, o co všechno se jedná. Udělejte si seznam toho, co je třeba dělat denně, co jednou za týden, co jednou měsíčně. Nezapomínejte na nic. Ačkoliv je spousta domácích prací opravdu drobných, když je jich deset, už to zabere mnohem více času.

Vše si naplánujte

Aby vše fungovalo bez problému, měli byste si svoje domácí práce naplánovat podle časových možností všech, kteří se budou na činnosti domácnosti podílet. Když se každý bude úklidu věnovat půl hodiny denně, nebudete muset trávit jeden celý den v týdnu uklízením.

Co vy a úklid? Dělíte si jej s partnerem?

Sdílet na Facebooku

Arganový olej

Reklama